„Legenda Panien Wodnych” Tadeusz Oszubski

„Legenda Panien Wodnych” zostały zebrane w najnowszej książce Tadeusza Oszubskiego. Jest to zbiór opowiadań o syrenach, utopcach, wodnikach i innych pannach wodnych bytujących wg. legend kiedyś i dziś w zbiornikach wodnych.

Książka to zbiór 25 opowiadań nawiązujących do tradycyjnych przekazów i legend o stworach wodnych, historie te pochodzą z 22 miejscowości z różnych regionów naszego kraju.

Dodatkowym atutem książki jest 26 czarno-białych ilustracji, których autorem jest Tadeusz Oszubski.
Książka zachwyci wszystkich pasjonatów dawnej historii i legend oraz historii opartych na dawnych wierzeniach, jest to kolejny tytuł, który pokazuje, jak barwna jest nasza kultura i że warto zagłębiać się w historyczne ciekawostki.

Uwielbiam czytać książki tego autora. Tą publikację czyta się bardzo dobrze, szybko. Czytelna i wyraźna, duża czcionka jest idealna do czytania teraz w pochmurne dni, wieczorową porą.
Do tego bardzo ciekawy ale też zrozumiały język sprawia, że książka jest bardzo przyjemną lekturą.

Pozycja ta został pięknie wydana co jest jej ogromną zaletą. Piękna twarda oprawa sprawia, że gdy człowiek bierze książkę w dłonie czuje się kimś wyjątkowym. Książka jest szyta a nie klejona co sprawia, że nie rozpada się nawet jeśli czyta ją dużo osób. Dodatkowym atutem jest sznureczek do oznaczania miejsca w którym aktualnie czytamy.

Książka jest już kolejną publikacją Oszubskiego która to ukazała się w ramach Projektu Legendaria, realizowanego od 2016 r., z programu Fundacji Nasza tradycja – nasza przyszłość. Celem programu jest chronienie polskich legend które są częścią naszego dziedzictwa.

Bardzo dziękujemy za egzemplarz książki i za piękną dedykację.

Inne książki Tadeusza Oszubskiego zrecenzowane na naszym blogu:
„ZakoHanna”
„Miasto”
„Młode”
„Bydgostia”
„Łzy Goplany”


O autorze: Tadeusz Oszubski, urodzony 13 stycznia 1958 roku w Bydgoszczy. Pisarz, publicysta, dziennikarz. Należy do Związku Literatów Polskich, Oddział Bydgosko-Toruński. Oszubski debiutował zbiorem wierszy „Zostawiliśmy skrzydła w szatni” (K.P.T.K., Bydgoszcz 1984), ale znany jest przede wszystkim jako prozaik i autor książek popularyzatorskich. Opublikowano kilka jego powieści, takich jak „Sfora” (Almanach Grozy i Fantastyki „Voyager” nr 3, Wydawnictwo Przedświt, Warszawa 1992) nominowana do Nagrody im. Zajdla 1992, „Mesjasz” (Agencja Wydawnicza Kornela Ceglarskiego, Bydgoszcz 1993), „Twierdza Nienawiści” (Wydawnictwo S.R., Warszawa 1997), „Miłość” (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2015). Ukazały się też zbiory opowiadań Oszubskiego: „Drapieżnik” (wyd. Świat Książki, Warszawa 1999), nagrodzony w II Ogólnopolskim Konkursie na Polską Powieść Współczesną oraz „Łzy Goplany. Opowiadania na motywach polskich legend o wodnikach, pannach wodnych i syrenach” (Biblioteka „Tematu”, Bydgoszcz 2016) wydany w ramach Projektu Legendaria Fundacji Nasza tradycja – nasza przyszłość. Poza tym Oszubski jest autorem książek popularyzatorskich „Tajemnicze istoty” (Wydawnictwo KOS, Katowice 2004, przekład na język czeski – „Zahady z rise zvirat”, wyd. Alpress, Praga 2006), „Tajemnice świata” (wyd. KOS, Katowice 2005) oraz „Tajemnicze artefakty” (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2016) uznanej w dorocznym plebiscycie portalu „Granice.pl” za „Najlepszą książkę na Gwiazdkę 2016” w kategorii „Dla miłośników historii”. Oszubski jest też współautorem książki reporterskiej „Niewyjaśnione zjawiska w Polsce” (współautor Wojciech M. Chudziński, wyd. Videograf II, Katowice 2003) nominowanej do ogólnopolskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2003. Opublikowano kilkadziesiąt opowiadań autora „Bydgostii” w takich czasopismach, jak „Przegląd Artystyczno-Literacki”, „Fraza”, „Fenix”, „Nowa Fantastyka”, „Kwartalnik. Nieregularne Pismo Kulturalne”, czy „OkoLica Strachu”. Literackie teksty Oszubskiego ukazały się też w antologiach, między innymi w „City3. Antologia polskich opowiadań grozy” (wyd. Forma, Szczecin 2016), „Maladie” (antologia polskiej prozy fantasy na rynek czeski, przekład na j. czeski wyd. Leonardo, Ostrava 1996), czy „Wyjątkowa oferta. Najlepsze opowiadania filmowe” (wyd. Machina, Warszawa 2000)