„ZakoHanna” Tadeusz Oszubski

„ZakoHanna. Polskie legendy o miłości” to nowa książka Tadeusza Oszubskiego opublikowana przez Wydawnictwo Łuczniczka, wydawnictwo Fundacji Nasza tradycja – nasza przyszłość.

ZakoHannaTą książkę tworzy dwanaście opowiadań (historycznych, fantasy, grozy), współczesnych literackich adaptacji polskich legend i przekazów, które ukazują miłość w różnych postaciach.
Książka, dodatkowo uzupełniona została o 12 czarno-białymi ilustracji.

Została ona opublikowana w ramach Projektu Legendaria, realizowanego od 2016 roku autorskiego programu Fundacji Nasza tradycja – nasza przyszłość, którego celem jest chronienie polskich legend – ważnego składnika niematerialnego dziedzictwa narodowego.

Książka został pięknie wydana co jest jej ogromną zaletą. Piękna czerwona oprawa sprawia, że gdy człowiek bierze książkę w dłonie czuje się kimś wyjątkowym do tego oprawa jest twarda i gruba co sprawa, że książka jest trwała. Książka jest szyta a nie klejona co sprawia, że nie rozpada się nawet jeśli czyta ją dużo osób.

Zachwyciła mnie ta książka pod każdym kątem  począwszy od sposobu wydania po treść, niezwykle interesująca i wciągająca.

Magda

Bardzo dziękujemy za egzemplarz książki i za piękną dedykację.

łuczniczka

O autorze: Tadeusz Oszubski, urodzony 13 stycznia 1958 roku w Bydgoszczy. Pisarz, publicysta, dziennikarz. Należy do Związku Literatów Polskich, Oddział Bydgosko-Toruński. Oszubski debiutował zbiorem wierszy „Zostawiliśmy skrzydła w szatni” (K.P.T.K., Bydgoszcz 1984), ale znany jest przede wszystkim jako prozaik i autor książek popularyzatorskich. Opublikowano kilka jego powieści, takich jak „Sfora” (Almanach Grozy i Fantastyki „Voyager” nr 3, Wydawnictwo Przedświt, Warszawa 1992) nominowana do Nagrody im. Zajdla 1992, „Mesjasz” (Agencja Wydawnicza Kornela Ceglarskiego, Bydgoszcz 1993), „Twierdza Nienawiści” (Wydawnictwo S.R., Warszawa 1997), „Miłość” (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2015). Ukazały się też zbiory opowiadań Oszubskiego: „Drapieżnik” (wyd. Świat Książki, Warszawa 1999), nagrodzony w II Ogólnopolskim Konkursie na Polską Powieść Współczesną oraz „Łzy Goplany. Opowiadania na motywach polskich legend o wodnikach, pannach wodnych i syrenach” (Biblioteka „Tematu”, Bydgoszcz 2016) wydany w ramach Projektu Legendaria Fundacji Nasza tradycja – nasza przyszłość. Poza tym Oszubski jest autorem książek popularyzatorskich „Tajemnicze istoty” (Wydawnictwo KOS, Katowice 2004, przekład na język czeski – „Zahady z rise zvirat”, wyd. Alpress, Praga 2006), „Tajemnice świata” (wyd. KOS, Katowice 2005) oraz „Tajemnicze artefakty” (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2016) uznanej w dorocznym plebiscycie portalu „Granice.pl” za „Najlepszą książkę na Gwiazdkę 2016” w kategorii „Dla miłośników historii”. Oszubski jest też współautorem książki reporterskiej „Niewyjaśnione zjawiska w Polsce” (współautor Wojciech M. Chudziński, wyd. Videograf II, Katowice 2003) nominowanej do ogólnopolskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2003. Opublikowano kilkadziesiąt opowiadań autora „Bydgostii” w takich czasopismach, jak „Przegląd Artystyczno-Literacki”, „Fraza”, „Fenix”, „Nowa Fantastyka”, „Kwartalnik. Nieregularne Pismo Kulturalne”, czy „OkoLica Strachu”. Literackie teksty Oszubskiego ukazały się też w antologiach, między innymi w „City3. Antologia polskich opowiadań grozy” (wyd. Forma, Szczecin 2016), „Maladie” (antologia polskiej prozy fantasy na rynek czeski, przekład na j. czeski wyd. Leonardo, Ostrava 1996), czy „Wyjątkowa oferta. Najlepsze opowiadania filmowe” (wyd. Machina, Warszawa 2000).