„Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata”. Piotr Wilkowiecki, Michał Gaszyński

„Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata” nie jest pozycją do przeczytania na raz. Będziecie do niej wracać wielokrotnie! I nie będziecie się nudzić, bo za każdym razem odkryjecie w niej coś nowego.

Atlas okładka

„Atlas odkrywców” Michała Gaszyńskiego i Piotra Wilkowieckiego jest książką wypełnioną po brzegi wieloma ciekawostkami i informacjami o świecie, kontynentach i poszczególnych krajach. Przeczytamy tam o kulturze, historii, po ekonomię, geografię, wydarzenia sportowe, wszystko w przystępnej, graficznej formie. To tysiące faktów, setki map i wiele wciągających godzin analiz.

Atlas1

Okładka jest twarda, a autorzy postanowili i to miejsce wykorzystać na przekazanie informacji  o wybranych miejscach. Jej format – 27 na 35 centymetrów z pewnością ciężko będzie zmieścić na standardowej półce. Jest to rodzaj atlasu, choć nieco inny niż te, które znamy ze szkoły. Mamy tutaj mapy kontynentów i państw, ale nie tylko. Na początku znajdziemy kilka ogólnych kart, przedstawiających ogólny obraz naszej planety, rozmieszczenie płyt tektonicznych, najdłuższe rzeki, czy najwyższe góry. Wszystko otoczone dużą ilością rysunków i grafik. Dalej mamy podział na poszczególne kontynenty i kraje, a tam wiele interesujących informacji na ich temat.

Atlas2

Fakty zawarte w atlasie podzielono na kategorie:
– nauka (176 faktów),
– geografia (1051 faktów),
– historia (667 faktów),
– społeczeństwo (641 faktów),
– flora i fauna (384 fakty),
– gospodarka (357 faktów).

Atlas3

Na stronach książki mamy kilkadziesiąt krótkich tekstów. Przybliżają one dany kontynent, czy też kraj. Ten rodzaj książki nie da się czytać od deski do deski. Liczy sobie zaledwie 144 strony ale zajmuję czasu na kilkanaście godzin. A pasjonaci będą do niej wracać często.

Według mnie jest to idealny upominek dla pasjonatów geografii i osób, które czują ciągły niedosyt ekscytujących faktów i fascynujących ciekawostek z całego świata. Skarbnica wiedzy dla najbardziej ciekawskich świata. Atlas zawiera informacje z różnych dziedzin, nie tylko z geografii. Jest przepiękny i wart swojej ceny!

Dziękujemy wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.
.

logo_insignis