„Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”. Jacek Hołub

Książka opowiada o pięciu kobietach. Każda z nich urodziła nieuleczalnie chore i niepełnosprawne dziecko. Ten fakt spowodował, że ich życie zostało wywrócone o 180 stopni, że właściwie wszystko się zmieniło…

żeby umarło przede mną

Każda z tych kobiet podjęła walkę o swoje dziecko. Mimo przeciwności losu i instytucji, które nie są im zbyt przychylne, każdego dnia podejmują heroiczną walkę o godne życie swoich dzieci.
Jacek Hołub – autor reportaży – podjął się trudnego zadania: wysłuchał, co te pięć kobiet ma do powiedzenia – na temat swojego życia, swoich dzieci i tego jak traktowane są przez system zwany państwem oraz przez społeczeństwo.

Sama jestem osobą z niepełnosprawnością, znam wiele osób z tym problemem oraz ich opiekunów i znam problemy tego środowiska z autopsji, jednak czytając te historie wielokrotnie uroniłam łezkę, ale też czasami gorzko się zaśmiałam nad sytuacją jaka panuje w naszym kraju.

Moim zdaniem ta książka spełnia ważną rolę w uświadamianiu społeczeństwa jak naprawdę żyje się rodzinom dotkniętym niepełnosprawnością (tak pisze całym rodzinom, bo zapominamy zazwyczaj, że gdy w rodzinie pojawia się niepełnosprawność to jej skutki odczuwają wszyscy domownicy). Te skutki ekonomiczne ale i emocjonalne oraz też społeczne – odtrącenie i samotność.

Książka nie jest typowym reportażem, bo pokazuje sprawę tylko z jednej strony, czyli jak żyje się matką zajmującym się niepełnosprawnym. Te rozmowy są bardzo intymne i trudne bo dotyczą trudnego tematu, bo nie tylko samej niepełnosprawności ale i odtrącenia i samotności takiej matki. Kobiety która chce zapewnić wszystko co najlepsze swojemu dziecku, chce je ustrzec przed bólem, który stał się nieodzowną częścią życia.
A spotyka się z biurokracją i czystą ekonomią instytucji które nie rozumieją jej walki i cierpienia…

Warto przeczytać żeby zrozumieć te kobiety i poznać chociaż odrobinę ich życie.

Autor: Magdalena

Bardzo dziękujemy wydawnictwu Czarne za egzemplarz książki do recenzji.

Czarne