„Popielate laleczki” Hanna Greń

„Popielate laleczki” to mroczna powieść, trzymająca w napięciu którą czyta się z przyjemnością. Jest to jednak kryminał więc nie raz przeżyjemy chwilę grozy i będziemy blisko nieszczęścia.

Popielate-laleczki-504x712

„Popielate laleczki” to piąty i zarazem ostatni tom cyklu „W Trójkącie Beskidzkim”. W książce spotykamy się z bohaterami znanymi z wcześniejszych części wiślańskiego cyklu, ale z powodzeniem możemy przeczytać tę książkę jako niezależną powieść.

Dwudziestoletnia Beata Szymanowska, nazywana zdrobniale Tulą, przypadkowo otwiera wiadomość adresowaną do swojej matki, Astridy, i dowiaduje się, że ta jest szantażowana i że zgodziła się zapłacić żądaną kwotę…..
Dziewczyna postanawia włączyć się do akcji i w imieniu matki umawia się z mężczyzną na spotkanie chcąc to nagrać i zastosować odwrócony szantaż. Liczy że uda jej się pomóc matce. Po przybyciu na spotkanie okazuje się jednak, że… mężczyzna jest martwy.
Po trzech latach sytuacja się powtarza. W poczcie Asty znowu pojawia się wiadomość z żądaniem pieniędzy i znowu Tula chce ratować sytuację. Tym razem znowu w umówionym miejscu zastaje leżące na ulicy zwłoki….

Jak to w kryminałach jest skrupulatne śledztwo, które początkowo nie daje żadnych rezultatów. Są mylne tropy, w końcu poznajemy mordercę i motywy jego postępowania, które jak dla mnie są dziwny i nie zrozumiały!

Autorka świetnie rozbudowała wątki obyczajowe, dzięki czemu poznajemy wzajemne relację bohaterów. Widzimy jak niedopowiedzenia pomiędzy matką i córką sprawiają, że wzajemne podejrzenia zabijają relację i prawie doprowadzają do zerwania wzajemnych stosunków. Pojawia się motyw miłosny, rodzinne tajemnice i sekrety.

Powieść uważam za świetnie napisany kryminał który dobrze się czyta. Autorka posługuje się niezwykle lekkim i przyjemnym językiem.

Data wydania: 2018
Data premiery: 18 września 2018
ISBN: 978-83-7674-723-1
Format: 145×205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
Kategoria: Kryminał, sensacja, thrillerLiteratura współczesna

Dziękujemy Wydawnictwu Replika za możliwość przeczytania tej książki!

Replika