[Zapowiedź] „Powiem Ci coś”- Piotr Adamczyk

Już niedługo długo wyczekiwana książka Piotra Adamczyka – „Powiem Ci coś”.
Autor, znany dzięki tytułom „Pożądanie mieszka w szafie” oraz „Dom tęsknot” tym razem opowiada historię malarki i autora. Jak zawsze u Adamczyka, tak i w tej powieści widać poczucie humoru, niebanalną historię, z mocnym akcentem feministycznym oraz piękny, choć cięty język. To obyczajówka niewątpliwie z wyższej półki.powiem_okładka_300 dpiOpis i fragment książki poniżej:

Opowieść o miłości, ale i o granicach, których nie wolno przekraczać zarówno w życiu, jak i po śmierci. Pisarz samotnie mieszkający w wielkim domu wynajmuje pokój studentce malarstwa. Dziewczyna tworzy w ukryciu tajemnicze obrazy zamawiane przez ekstrawaganckich kolekcjonerów oraz gwiazdy Hollywood. Podobno są w stanie zapewnić nieśmiertelność… Mężczyzna zaś pisze kryminał niepokojąco zbieżny z wydarzeniami rozgrywającymi się wokół domu. Czy są one tylko inspiracją dla fikcji literackiej? Z czasem oboje zakochują się w sobie. Nie są jednak świadomi, że dla siebie nawzajem mogą stanowić zagrożenie.

„Od rana pada. Tulinka wychodzi z pokoju i skarży się na brak w pokoju odpowiedniego światła, przez który nie może malować. Pyta o strych. Mówię, że ma do dyspozycji znacznie więcej. Dom składa się z parteru i piętra, ale tylko na parterze pokoje są wyposażone w drzwi. Piętro jest ciągiem pomieszczeń, niemal amfiladą, z pustymi ościeżnicami. Tulinka przynosi swój owinięty płótnem obraz, stawia w kącie, wędruje po jasnej, pustej przestrzeni i się nie może nadziwić:
– Moja matka cierpi na lunatyzm, musieliśmy ją zamykać na klucz. A tu całe piętro i żadnych drzwi do klucza nie ma.
Patrzy na mnie pytająco. Nie widzę powodu, żeby jej opowiadać, ta historia mieszka w tym domu i nie jest na wynos.
– To nie powieściowy catering, każde z nas ma swoje tajemnice – mówię. – Ty chowasz przede mną swój obraz, ja mogę schować historię.
Wydawało mi się, że jestem wysoki i przystojny, ale zmierzyła mnie wzrokiem i od tej pory mam metr siedemdziesiąt”.

dobra literatura logo