„Uśpione królowe” Hanna Greń

Powieść Hanny Greń przeczytałam jednym tchem i właściwie podobało mi się w niej wszystko, zarówno dobry styl, fabuła, świetnie skonstruowani bohaterowie.

 Sprzedałem jej sen. Cudowny, wieczny sen. Przedtem grzeszyła, teraz śpi szczęśliwa. Odkupienie poprzez cierpienie, sen przez śmierć.

uśpioneSprzedawca Snów o którym właśnie jest tak książka, jest seryjnym mordercą. To on raz do roku, w różnych rejonach Polski atakuje młode kobiety. Zabija je w bardzo okrutny sposób, a ofiary właściwie różni wszystko, trudno znaleźć jakąś wspólną cechę.

Nadkomisarz Konrad Procner i komisarz Marcin Cieślar starają się rozwikłać zagadkę Sprzedawcy Snów i tym samym doprowadzić do jego schwytania. Na drodze policjanta Marcina pojawia się Zena, która zawróciła mężczyźnie w głowie, potem pojawia się jej przyjaciółka Petra. Okazuje się, że kobiety mają wiele wspólnego ze sprawą Sprzedawcy snów.

Styl książki jest bardzo lekki, zabawny co sprawia, że mimo trudnej historii czytelnik nie może powstrzymać się od śmiechu. Natomiast akcja biegnie w bardzo szybkim tempie, jest pełna zwrotów akcji. Czytając tą historię człowiek ma ciągle podniesioną adrenalinę. Ciągle nie wiadomo co się wydarzy, jakie będą zwroty akcji.

Książka zachwyciła mnie pod wieloma względami, bo każdy czytelnik w niej odnajduje coś dla siebie, i miłość i zagadki kryminalne i tajemnicę i cięte riposty ale też mnóstwo humoru. A bohaterowie w niej są niezwykle ciekawi i prawdziwi, co ważne nie są sztuczni ani przerysowani, są ludźmi z krwi i kości.

Książka jest teoretycznie kryminałem ale myślę, że czytelnicy preferujący ten gatunek czytając tą  książkę mogą być trochę zawiedzeni mała ilością akcji a bardzo rozbudowanym wątkiem miłosny. Podoba mi się że rozdziały kończone są wpisami z pamiętnika Sprzedawcy Snów co pozwala bliżej poznać jego dzieciństwo i młodość.

Polecam wam to.

Dziękujemy wydawnictwu Replika za egzemplarz książki do publikacji.

replika