Tajemnice podziemnej Moskwy w „Rubinowych oczach Kremla” Macieja Jastrzębskiego

Każdego z nas troszkę fascynuje Rosja. Jej wielkość, inność nas fascynuje. Maciej Jastrzębski zabiera nas w niesamowity spacer po Moskwie, stolicy Rosji. Ten spacer będzie inny niż to co zawsze proponują przewodnicy- zejdziemy do podziemi, aby tam poznać sekretne linie Metra 2…

rubinowe

Lubie słuchać i czytać pana Macieja. To dziennikarz Polskiego Radia, który swoją dziennikarską przygodę, rozpoczął z radiową Trójką. Od wielu lat, jest korespondentem zagranicznym Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Obecnie mieszka w Moskwie i przekazuje wszystkie informacje, dotyczące wydarzeń z Rosji. Napisał już kilka książek m.in. „Matrioszka Rosja i Jastrząb”, oraz „Krym: miłość i nienawiść”.

Autor zabiera nas w podróż do świata który mało kto widział, towarzyszy nam jego przyjaciel zwany wujkiem Borią. To właśnie ten bohater dyskretnie wprowadza autora w środowisko osób zwanych diggerami którzy penetrują podziemia Moskwy szukając przygód i zaginionych skarbów.

Przygodę zaczynamy od legend i poznajemy trochę magicznej historii Rosji. Autor pokazuje nam bizantyjską bibliotekę Iwana Groźnego, moskiewskie metro, tunele łączące Kreml z lotniskiem Wnukowo, bogactwo i biedę. Wplątuje w to wszystko legendy i ciekawostki związane z danym miejscem. Książka to też duża dawka teraźniejszości- wspomina też o polityce, korupcji i bezprawiu, a robi to wszystko w tak naturalny sposób, że czytając, mamy wrażenie jakby to przewodnik prowadził nas po mieście.

„W swojej najnowszej książce Maciej Jastrzębski, niezrównany gawędziarz i niestrudzony badacz rosyjskiej duszy, zabierze nas na wyprawę do podziemnej Moskwy, aby odnaleźć sekretną bibliotekę bizantyjskich cesarzy, a przy okazji dotknąć wielu tajemnic rosyjskiej stolicy — zarówno dawnych, jak i tych, które dotyczą jej najnowszej historii. Jest to opowieść o tym, co niejednoznaczne, nieoczywiste, nieprawdopodobne, a jednak ma ogromny wpływ na życie moskwian”.

„Rubinowe oczy…” czytać możemy jako dzieło całkowicie samodzielne, ale można również potraktować książkę jak kontynuację „Matrioszki Rosji i Jastrzębia”.
Okładka przyciąga wzrok swymi kolorami, w których prym wiedzie kolor czerwony, tak charakterystyczny dla Rosji.

Autorowi do napisania książki, posłużyły rozmowy przeprowadzone w latach 2010 – 2016. Do książki dołączona jest ciekawa bibliografia w języku polskim i rosyjskim. Publikacja, uzupełniona jest zdjęciami.To lektura dla podróżników, socjologów, ludzi kochających magiczną Rosję.

Wydawnictwo: HELION / EDITIO BLACK
Premiera książki: 11 kwietnia 2017 r.
Liczba stron: 304
Oprawa: miękka

Zachęcamy do przeczytania innej książki Pana Macieja, o której również przeczytacie u nas: „Krym. Miłość i nienawiść”.

Helion