„Młode” czyli kto dla Tadeusza Oszubskiego?

Bydgoszcz i przygody kryminalne? Tadeusz Oszubski bardzo realnie pokazuję, że tu wszystko może się wydarzyć. A to co na początku jest zwykłe i przewidywalne wcale nie musi być takie. 

mlode

„Młode” to powieść kryminalna, której bohaterowie starają się rozwikłać zagadkę i uratować Weronikę. Mają na to 44 godziny. Akcja toczy się we współczesnych dzielnicach Bydgoszczy, więc jest to gratka dla mieszkańców tego regionu.

Zapis audycji „Literackie Spotkania” w Radio PiK (8 listopada 2017 r.), w której red. Ewa Dąbska rozmawia z Tadeuszem Oszubskim o jego twórczości, w tym najnowszej jego „bydgoskiej” powieści kryminalnej „Młode” oraz o działalności naszej Fundacji i naszym wydawnictwie „Łuczniczka”.
http://www.radiopik.pl/119,136,8-listopada-2017

„Młode” to już druga wydana w 2017 roku powieść autorstwa Tadeusza Oszubskiego. Autor pracował równocześnie nad „Bydgostią” i „Młodymi”. A na wydanie obu książek otrzymał stypendium Prezydenta Bydgoszczy.

„Młode” to książka która porusza bardzo trudne tematy. Przede wszystkim  w książce mowa jest o zaginięciu dziecka. Ale przedstawiona jest także mało popularna, i wręcz nie możliwa tematyka wychowywania dziecka przez zwierzę. Bardzo ciekawie był „pociągnięty” ten wątek. Aż chciało się szybko czytać aby się dowiedzieć czy dziewczynka się odnajdzie jaką role odebrały w tym wszystkim psy.

„- Prowadzisz do rudej – mruknął wbijając mężczyźnie lufę w plecy na wysokości nerek.
Przeszli dwadzieścia, trzydzieści metrów. Wirski trzymał się blisko chudego, by nikt postronny nie dostrzegł broni. Menel skręcił w wejście do budynku, który wcześniej wskazał. Przemierzyli korytarz prowadzący na przestrzał przez kamienicę. Znaleźli się na wybetonowanym podwórku okolonym oficynami i szopami na węgiel.
– Gdzie teraz? – spytał Jan stukając mężczyznę pistoletem w plecy. Wirski wiedział, że musi krótko trzymać menela. Ten jest na swoim terenie i może coś kombinować, a Jan działał w ciemno. Nie miał pojęcia czego w tym miejscu się spodziewać.
Mężczyzna wskazał kierunek ruchem głowy. Weszli więc na klatkę schodową oficyny usytuowanej po prawej stronie podwórza. Minęli drzwi mieszkania na parterze. Ruszyli schodami w górę. Nagle naprzeciw nich pojawił się jakiś mężczyzna. Młody, silnie zbudowany, w markowych dresach i ze złotym łańcuchem na szyi.
Mięśniak na widok menela zatrzymał się, jak wryty.
– A ty tu, kurwa, czego?! – krzyknął do chudego gniewnym tonem. – Gdzie miałeś być?

„Młode” czyta się bardzo szybko. Język jest przystępny, akcja toczy się bez niepotrzebnych i nudnych przedłużeń. Książka obfituje też w przeróżne ciekawostki. Autor dostarcza nam wiele interesujących informacji, które dodają książce smaczku.

Twarda biała okładka z wizerunkiem rzeźby wilczycy karmiącej bliźnięta Romulusa i Remusa  oraz czerwona zakładka prezentują estetyczny minimalizm wydania.

Książkę można kupić wpłacając 47 zł (cena książki 35 zł + 12 zł – koszty przesyłki listem poleconym priorytetowym)
na konto Fundacji Nasza Tradycja – Nasza Przyszłość: PKO Bank Polski 96 1020 4900 0000 8502 3033 8276