„Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź”. Jacek Tacik

„Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź” jest książką bardzo  kontrowersyjną. Mówi ona zamachu na Jana Pawła II. Ta zbrodnia wstrząsnęła  całym światem. 13 maja 1981 roku papież Polak został postrzelony w Watykanie.

ZamachKsiążka autorstwa Jacka Tacika to kompendium informacji. Zawiera zeznania świadków i innych mało dostępnych dla zwykłego śmiertelnika informacji. Jacek Tacik przez trzy lata zawzięcie zbierał informacje, poszlaki, ale i relacje świadków aby jak najdokładniej i precyzyjnie opisać kulisy tego śledztwa i motywy działania mordercy.
Książka jest zbiorem 26 wywiadów. Począwszy od dwóch turystek które zostały postrzelone podczas zamachu, Kardynała Stefana Dziwisza ale i innych duchowni jak i wielu ludzi ratujący życie papieża, są też wywiady z dziennikarzami, policjanci którzy prowadzili śledztwo w tej sprawie. Pojawiają się też rozmowy z politykami: Lechem Wałęsą i Wojciechem Jaruzelskim.

Trzeba zwrócić uwagę, że każda z rozmów jest przeprowadzona bardzo rzetelnie i jednocześnie interesująco. Reporter pyta swoich rozmówców nie tylko o sam zamach ale też o to jak całe to wydarzenie wpłynęło na ich dalsze życie.
Książkę podzielono na VI części: Zamach, Nadzieja, Strach, Wolność, Spisek, Fatima. Każdej z części przypisano konkretne postacie, które przez kilka czy kilkanaście stron powracają wspomnieniami do tych trudnych chwil.

Każda rozmowa poprzedzona jest notką biograficzną. Jednak  wszytko co najważniejsze o psychice i historii każdej postaci pojawia się w wywiadzie, wiec jest to jakby charakterystyka każdego bohatera. A wszystko to wypływa z jego własnych słów i tego w jaki sposób mówi. Autor wywiadu nie unika pytań trudnych, niewygodnych czym często denerwuje swoich rozmówców.

Wierni bardzo przeżyli to wydarzenie nie mogąc uwierzyć, że coś takiego w ogóle mogło się wydarzyć, że Mehmet Ali Ağca dokonał tak otwartego ataku.

Ta książka jest warta uwagi i dobrze jest się nią dzielić. Jest dopracowana i napisana prostym przystępnym językiem. Porusza i jednocześnie przekazuje bardzo dużo faktów o zamachu i wydarzeniach go poprzedzających i mających miejsce po tej zbrodni.
Wrażenie robi jak wielką prace wykonał autor i jak wielką odwagą musiał się wykazać

Polecamy Wam gorąco tą książkę mimo, że jest gruba czyta się ją fantastycznie.

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz książki do recenzji.

wydawnictwo-literackie