Narratologia. Paweł Tkaczyk

Każdy z nas chce mówić tak, żeby wszyscy inni chcieli go słuchać. Nie każdy ma takie umiejętności i wie jak wywołać u nas odpowiednie reakcje żebyśmy chcieli go słuchać. Okazuje się że można się tego nauczyć i książka Pawła Tkaczyka nam to pokazuje.

narratologiaBardzo ważne jest aby zdać sobie sprawę, że każda ciekawa i fascynująca opowieść składa się z określonych elementów i to one sprawiają, że chcemy opowiadającego słuchać. Kiedy wiemy jak powinna wyglądać dobra opowieść możemy rozpocząć ćwiczyć opowiadanie.
„Narratologia” Pawła Tkaczyka jest właśnie o tym jak zbudować opowieść o czym tylko chcemy ale w taki sposób aby wszyscy chcieli słuchać.

Sztukę opowiadania po raz pierwszy narratologią nazwał Tzvetan Todorov w 1969 roku i było to dla niego rozkładanie narracji na części pierwsze, jej analizowanie.

Publikacja na początku pokazuje genezę zdolności do opowiadania i tłumaczy po co w ogóle opowiadać. Jak już znamy podstawy Paweł Tkaczyk rozpoczyna prezentację poszczególnych elementów do stworzenia własnej historii i tego co daje jej to „wow”, co czyni ją unikalną. Autor pokazuje proste przykłady ale też pułapki. Ważnym atutem tej książki są odwołania do wybitnych autorytetów z różnych dziedzin. Autor dzieli się gotowym schematem który pomaga nam stworzyć jak najlepszą opowieść.

Co ważne książkę można czytać w całości lub wracać tylko do interesujących nas fragmentów kiedy przygotowujemy swoją opowieść.

Ta książka została napisana bardzo fajnym w odbiorze językiem, jest on łatwy, ciekawy i pozwala dosłownie pochłonąć książkę. A  bardzo prosta i ascetyczna okładka sprawia, że książka wyróżnia się wśród innych tego rodzaju publikacji i zwraca na siebie uwagę. Co ważne rozdziały w książce są krótkie jednak napisane w konkretnym celu z konkretnym przekazem.

Książka uczy nas jak opowiadać historie tak żeby właściwie każdy chciał nas słuchać. Warto korzystać z tych rad.

Wydawnictwu PWN dziękujemy za egzemplarz książki do recenzji.

PWN-logo