Córki Wawelu. Anna Brzezińska

„Córki Wawelu” jest to opowieść o królewskim życiu w momencie gdy dynastia Jagiellonów chyli się ku upadkowi. Świat ten oglądamy oczami karlicy Dosi – królewskiej maskotki. Zwiedzamy komnaty Wawelu, pracownie alchemiczne ale też izby porodowe.

CórkiDusia urodziła się w tym samym dniu  co królewska córka Bony Sforzy oraz Zygmunta I Starego – Katarzyna.
Dziewczynka poczęta została w wyniku gwałtu mistrza Bartłomieja na wywodzącej się ze wsi młodej służce Reginie, jej nieszczęścia dopełnia fakt, że okazuje się być karlicą. Dzięki splotowi przeróżnych wydarzeń trafia ona na Wawel i staje się towarzyszką i powierniczą trzech córek Zygmunta I.
Widzimy zawiłości polityki oczami Dusi, a tacy ludzie jak ona w tamtych czasach nie były uznawane za pełnoprawnego człowiek. Słyszała i widziała więcej co sprawiało, że z czasem stała się sojusznikiem królewskim.

Dwór Jagiellonów w książce został przedstawiony bardzo dokładnie. Autorka Anna Brzezińska  skupiła się głównie na panowaniu Zygmunta Starego i Bony Sforzy oraz ich dzieciach. Co ciekawe autorka przedstawiła nam też trochę losy wnuków królewskiej pary.

Anna Brzezińska zgrabnie łączy ze sobą wiedzę historyczną opisującą realia epoki i powieść historyczną. W książce widać jak dużą wiedzę w temacie historii Jagiellonów, widać też, że włożyła dużo pracy w tę książkę. Dla mnie plusem jest to, że szczegółowa opowieść o córkach Wawelu tak naprawdę zginęła w gąszczu wszelkich innych opowieściach i opisach epoki.
Książka ta to opasłe tomisko bo liczy sobie aż 800 stron. Te strony to przede wszystkim opis epoki Jagiellonów, jednak mało mi w tym samych „Córek Wawelu”, opisów życiorysów tych niezwykłych kobiet.

Dla mnie dużą wadą książki jest bardzo swobodny, dygresyjny i niechronologiczny sposób prowadzenia opowieści przez autorkę. Do tego częste dygresje które powodują rozpraszanie się czytelnika nad głównym tematem rozdziału.

Mimo wszystkich wad książka jest bardzo ciekawa, chociaż bardzo gruba dlatego nie polecam jej osobom niecierpliwym. Warto poznać historię Jagiellonek.

Dziękujemy Wydawnictwu  Literackiemu za egzemplarz książki do recenzji.

wydawnictwo-literackie