Bydgostia- Tadeusz Oszubski

Bydgostia OkładkaKsiążki Tadeusza Oszubskiego zachwycają. Tym razem wchodzimy w świat historycznej Bydgostii (Bydgoszczy).

Autor tworzy bardzo ciekawy twór. Przenosi wydarzenia w czasy tworzenia się polskiej państwowości. „Bydgostia” w konwencji historyczno- fantastycznej z domieszka literatury grozy nawiązuje do początków tajemniczej Bydgoszczy. Młody Sław Bydgosta musi stawić czoła magii, demonom a także wystawić na próbę swoją miłość i wiarę. Wszystkie wydarzenia dzieją się w otoczeniu „miasta”.

Zaskakujący rozwój zdarzeń stawia przed Sławem wciąż nowe wyzwania, narzucone rolą społeczną obowiązki mogą okazać się brzemieniem ponad siły nastolatka. Czy da radę poradzić sobie z tak trudnym zobowiązaniem?

Akcja książki toczy się gdy chrześcijaństwo nie było głęboko zakorzenione w polskiej kulturze. Podczas lektury poznajemy pogańskie wierzenia i mroczne stwory. Sław chcąc zwyciężyć potwora chce użyć jego własnej broni. Czy mu się uda? Ważnym elementem wierzeń pierwszych mieszańców Bydgoszczy były czary, ale z czasem musiały konkurować z coraz większym zasięgiem chrześcijańskiej wiary i modlitwy.

Miłość była czymś co budziło z jednej strony najlepsze emocję i dawało siłę do walki z losem, jednak czasami mieszała się z najgorszymi emocjami w których „czarna magia” była elementem władzy.

„Miła pochylała się nad nim. Jej długie jasne włosy opadły na jego twarz. Czerwone usta dziewczyny układały się do pocałunku. Poczuł ciepło jej oddechu. I nagle wszystko okazało się złudzeniem. To nie była panna. To była bestia! Wodnik rozchylił paszczę, błysnęły ogromne kły. Zaraz wbiją się w ciało Bydgosty. Młodzieniec przeraził się. Poderwał do ucieczki…
Obudził się na posłaniu zlany potem. Słońce już zawędrowało wysoko, jaśniało ponad puchatymi chmurami.”

W „Bydgostii” modlitwa konkuruje z czarami, a miłość, także ta zagrobowa, wyzwala w ludziach oraz innych stworach najlepsze i najgorsze emocje.

Książka zachwyci pasjonatów dawnej historii i legend, jest to kolejny tytuł, który pokazuje, jak barwna jest nasza kultura i że warto zagłębiać się w historyczne ciekawostki.

Przeczytaj również Tadeusz Oszubski „Łzy Goplany”.

O autorze „Bydgostii”: Tadeusz Oszubski, urodzony 13 stycznia 1958 roku w Bydgoszczy. Pisarz, publicysta, dziennikarz. Należy do Związku Literatów Polskich, Oddział Bydgosko-Toruński. Oszubski debiutował zbiorem wierszy „Zostawiliśmy skrzydła w szatni” (K.P.T.K., Bydgoszcz 1984), ale znany jest przede wszystkim jako prozaik i autor książek popularyzatorskich. Opublikowano kilka jego powieści, takich jak „Sfora” (Almanach Grozy i Fantastyki „Voyager” nr 3, Wydawnictwo Przedświt, Warszawa 1992) nominowana do Nagrody im. Zajdla 1992, „Mesjasz” (Agencja Wydawnicza Kornela Ceglarskiego, Bydgoszcz 1993), „Twierdza Nienawiści” (Wydawnictwo S.R., Warszawa 1997), „Miłość” (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2015). Ukazały się też zbiory opowiadań Oszubskiego: „Drapieżnik” (wyd. Świat Książki, Warszawa 1999), nagrodzony w II Ogólnopolskim Konkursie na Polską Powieść Współczesną oraz „Łzy Goplany. Opowiadania na motywach polskich legend o wodnikach, pannach wodnych i syrenach” (Biblioteka „Tematu”, Bydgoszcz 2016) wydany w ramach Projektu Legendaria Fundacji Nasza tradycja – nasza przyszłość. Poza tym Oszubski jest autorem książek popularyzatorskich „Tajemnicze istoty” (Wydawnictwo KOS, Katowice 2004, przekład na język czeski – „Zahady z rise zvirat”, wyd. Alpress, Praga 2006), „Tajemnice świata” (wyd. KOS, Katowice 2005) oraz „Tajemnicze artefakty” (Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2016) uznanej w dorocznym plebiscycie portalu „Granice.pl” za „Najlepszą książkę na Gwiazdkę 2016” w kategorii „Dla miłośników historii”. Oszubski jest też współautorem książki reporterskiej „Niewyjaśnione zjawiska w Polsce” (współautor Wojciech M. Chudziński, wyd. Videograf II, Katowice 2003) nominowanej do ogólnopolskiej nagrody dziennikarskiej Grand Press 2003. Opublikowano kilkadziesiąt opowiadań autora „Bydgostii” w takich czasopismach, jak „Przegląd Artystyczno-Literacki”, „Fraza”, „Fenix”, „Nowa Fantastyka”, „Kwartalnik. Nieregularne Pismo Kulturalne”, czy „OkoLica Strachu”. Literackie teksty Oszubskiego ukazały się też w antologiach, między innymi w „City3. Antologia polskich opowiadań grozy” (wyd. Forma, Szczecin 2016), „Maladie” (antologia polskiej prozy fantasy na rynek czeski, przekład na j. czeski wyd. Leonardo, Ostrava 1996), czy „Wyjątkowa oferta. Najlepsze opowiadania filmowe” (wyd. Machina, Warszawa 2000).

fundacja nasza przyszlosc

O projekcie: Powieść „Bydgostia” ukazała się w ramach Projektu Legendaria, autorskiego projektu Fundacji Nasza tradycja – nasza przyszłość. Projekt Legendaria ma aktywizować czytelnictwo i ocalić od zapomnienia polskie legendy stanowiące ważną część lokalnej i krajowej tradycji. To sprawa ważna, bo przypominając o tradycyjnych przekazach dba się o utrzymanie tożsamości kulturowej obecnie i w następnych pokoleniach. Projekt Legendaria obejmuje publikowanie książek z współczesnymi literackimi adaptacjami polskich legend oraz prelekcje dla młodzieży i dorosłych wyjaśniające znaczenie tradycyjnych przekazów. Część nakładu książek przekazywana jest bezpłatnie do bibliotek i ośrodków kultury, także prelekcje są bezpłatne.
Sprzedawanie części nakładu pomaga rozwijać Projekt Legendaria. Bo jeden sprzedany egzemplarz finansuje druk kolejnych dwóch książek, z których jedna zostaje przekazana bezpłatnie do bibliotek, a druga trafia do sprzedaży, by sfinansować druk następnych dwóch książek.I tak bez końca. Niestety jak dotąd nie wynaleziono perpetuum mobile, więc i mechanizm Projektu Legendaria, dość skuteczny w kategoriach biznesowych, musi być co jakiś czas zasilany energią, jaką jest wsparcie finansowe od darczyńców – osób prywatnych, firm i instytucji.

„Bydgostią” jest tytułem, który zainicjował działalność nowego wydawnictwa „FNTNP Legendaria”, które należy do Fundacji „Nasza tradycja – nasza przyszłość”.