„Pierwsze Damy Antycznego Rzymu” Anneliese Freisenbruch

Annelise Freisenbruch udowadnia, że kobiety w antycznym świecie nie były tylko „inwentarzem domowym”.
„Pierwsze Damy Antycznego Rzymu” to opracowanie które pokazuje, że żony cesarzy rządziły realnie i często były bardziej okrutne od swoich mężów. 

DamyAutorka pokazuje postacie kobiet antycznego Rzymu, które miały wpływ na losy cesarstwa. Psychologicznie są to kobiety silne, o bogatych rysach charakteru. Autorka ukazuje ich życie, to że nie żyły w cieniu mężów.
W książce mamy również bogaty opis ówczesnego społeczeństwa. Poznajemy sposób podejścia do tradycji, edukacji oraz wychowania młodego pokolenia. Czytamy też o tym jak w Rzymie dbano o urodę, jakie były trendy w modzie i fryzurach. Więc mamy pełen przegląd życia dawnego świata.

Ogromnym plusem tej książki są rzetelne i bardzo sugestywne opisy które pozwalają wyobrazić sobie antyczny świat polityki i życia społecznego.

Ta książka nie należny do łatwych bo jest powieścią historyczną która jest naszpikowana wieloma treściami faktycznymi jak i domniemaniami pochodzącymi z historycznych źródeł. Dlatego też czytanie jej nie należy do łatwych ani szybkich czynności. Jednak czas poświęcony tej pozycji na pewno nie jest czasem straconym ani zmarnowanym.

„Pierwsze damy…” mają bardzo bogatą bibliografię która na pewno ucieszy każdego kto interesują się historią i chcą pogłębić wiedzę w tekstach źródłowych.

Bardzo podoba mi się okładka książki, która idealnie oddaje klimat książki. I sprawia, że przyjemnie się ją czyta. Wewnętrzna szata graficzna też zachwyca, jest prosta i nie kolorowa i to właśnie jest jej urok.

Książka jest bardzo trudną, wymagającą ogromnego skupienia pozycją ale mimo to jest niezwykle przyjemną i bardzo ciekawa, wartą uwagi książką. W niej to odnajdujemy zupełnie inny niż ten tradycyjnie przedstawiany obraz kobiet tamtejszego Rzymu.

Zachęcam do przeczytania tej opowieści o kobietach które zawładnęły Rzymem.

Bardzo dziękujemy wydawnictwu Bellona za egzemplarz recenzencki książki.

bellona