„Dom bez okien” Nadia Hashim

Ziba jest główną bohaterka książki Nadii Hashimi. Do tej pory mieszkała ona z mężem i czwórką dzieci. Jednak pewnego dnia, jej mąż zostaje znaleziony martwy. I to właśnie kobieta zostaje oskarżona o jego morderstwo i trafia do więzienia dla kobiet. Dom-bez-okien_FRONT_RGB_72dpi_v01-378x567Osadzone wraz z nią kobiety opowiadają jej swoje losy i dlaczego się tam znalazły. Ona sama oczekuje na wyrok sędziego.
Brat kobiety znajduje dla niej adwokata, który przygotowując się do obrony jej interesów sam dowiaduje się wiele o kraju z którego wyjechał gdy był dzieckiem.

Poznajemy życie kobiety w którym to nie jest szczęśliwa jednak znosi z pokorą swój niesprawiedliwy los i chroni swoje dzieci. I tak żyje aż do pewnego popołudnia kiedy to zostaje znaleziona z rękami całymi we krwi a jej mąż z siekierą wbitą w kark. Kobieta bardzo szybko trafia do więzienia. Jednak nie przyznaje się do winy.
A w więzieniu jej życie jest totalnie inne od tego które wiodła do tej pory. Troszczy się tylko o siebie i swoje potrzeby. Zibie bardzo podoba się ta zmiana. Poznaje inne współwięźniarki, co ułatwiają otwarte cele dzięki którym kobiety mogą swobodnie się poruszać i rozmawiać.  Dla bohaterki nie jest to straszne miejsce, kobiety osadzone tam troszczą się o siebie wzajemnie.

„Każdy, komu na piersi ciąży brzemię, może być poetą”

Styl autorki jest bardzo przystępny, mimo że temat nie jest prosty czyta się książkę bardzo szybko i przyjemnie.
Podoba mi się połączenie w tej książce powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym czyli śledztwem prowadzonym przeciwko głównej bohaterce.

Ta książka pozwoli czytelnikom poznać świat Afganistanu, poznać jego ustrój prawny, co powoduje, że w czytelniku pojawia się wiele skrajnych emocji w większości negatywnych. Widzimy jak bardzo nie sprawiedliwie traktowane są kobiety, jak ogromie poniżane są kobiety, traktowane nawet gorzej niż zwierzęta.

„Dla kobiet czas biegnie inaczej. Męczą nas długie godziny wczoraj, nęcą krótkie chwile jutra. Oto jak żyjemy: rozdarte między tym, co było i tym, co będzie”.

Bardzo mnie uderza to, że cały cywilizowany świat wie jak okropny jest los kobiet a mimo to nie interweniuje, nie próbuje zmienić obecnych praw.

Książka trzymająca w napięciu, przepełniona tajemnicą i niewyjaśnioną śmiercią która wywiera ogromny wpływ na życiu Ziby, głównej bohaterki. Mimo, że nie jest to książka lekka i przyjemna, poruszająca bardzo trudny temat trzeba ją porostu przeczytać. Bo sprawia, że trzeba się zatrzymać, zastanowić nad życiem tych kobiet, nad ich losem.
Polecam gorąco.

Dziękujemy Wydawnictwu Kobiecemu za egzemplarz recenzencki książki

kobiece