„Otulone ciemnością” Hanna Greń

OtulonaKsiążka zaczyna się bardzo tajemniczo…sceną, gdy w 1984 roku mała dziewczynka pada ofiarą molestowania ze strony rówieśników. Wraca do domu, a tam matka wyzywa ją od grzesznic, zaś ojczym… mówi, że nie odda jej żadnemu innemu…

Po tej krótkiej wzmiance akcja przenosi się do roku 2014 do małego Cieszyna. A tam dochodzi do makabrycznego i dziwnego morderstwa młodej kobiecie. Jednak aby poznać zbrodniarza musimy nieco pogłówkować.

Sprawą zajmuje się 34-letnia pani komisarz Benita Herrera. Pierwszy raz w swojej karierze ma szanse na wytropienie seryjnego mordercy.
Wie o nim że jego ofiarami są kobiety. które nie łączy nic, jedynie znajomość z Aleksandrem Podżorskim pseudonim Gojny. Jest on  domniemanym szefem grupy przestępczej.
Pani komisarz ma tylko: ciało niosące jakieś przesłanie – całun i świeca w złożonych dłoniach, zabieranie pamiątek i pozostawianie dziwnych rysunków. Autorka powoli stopniuje napięcie. Aby poznać morderce musimy nieco pogłówkować, by trafić na jakiś trop i jesteśmy często myleni.

Książka „Otulone ciemnością” jest świetna ale może wywołać sporą dyskusję wśród różnych środowisk. Autorka sprytnie miesza i łączy motyw religijny z praktykami seksualnymi wychodzącymi poza przyjęte normy. Czy wszystkim się to spodoba?

Lektura książki była dla mnie przyjemna. Warsztat pisarski zwraca uwagę dojrzałością i sugestywnym językiem. dlatego czasami zdarzyło mi się uśmiechnąć, czasami zdziwić, a raz nawet wzruszyć. Autorka znakomicie nakreśliła sylwetki swoich bohaterów, nadając im bardzo charakterystyczne cechy, policjantów.

Powieść czyta się bardzo dobrze ale i pamięta po przeczytaniu, a to nobilituje najlepiej książkę.

replika

Otulone ciemnością

Hanna Greń
Data wydania: 2016
Wymiary: 145×205 mm
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka + skrzydełka
Kategoria: kryminał i thriller