Niezwykły Świat Andrzeja Fidyka

Tą książkę przeczytał właściwie jednym tchem. W tym periodyku reżyser  Andrzej Fidyk pisze o kulisach powstawania swoich największych filmów i reportaży. Książka jest relacją która opisuje sposób tworzenia dokumentów od pomysłu po końcowy montaż. Fidyk jest człowiekiem który zawsze znajdował się w odpowiednim miejscu i czasie.

Fidyk

Książka podzielona jest na rozdziały, a każdy z nich dotyczy innego dokumentu. Zaczynając od niezwykłej „Defilady”, przez „Diabła w Moskwie”, opisuje też swój pobyt w Japonii w reportażu „Pocztówka z Japonii”. I dużo, dużo więcej reportaży Fidyka. Naprawdę warto zatracić się w tej lekturze.

Gdyby wszyscy byli tacy sami, świat byłby nudny.

Książka ta pozwala poznać kulisy zawodu reżysera a autor opowiada o zdobytych doświadczeniach. Do tego robi to z humorem i rozbrajającą szczerością. Andrzej Fidyk zaskakuje, pokazując z jak wieloma przeciwnościami musiała zmierzyć się jego ekipa filmowa.

Książkę powinie poznać każdy kto interesuje się filmem i reżyserią.
Co ważne opowieści autorów Andrzeja Fidyka i Aleksandry Szarłat przeplatane są wyjaśnieniami pojęć istotnych dla reżyserii, jak na przykład takimi, czy w filmach dokumentalnych dopuszczalne są drastyczne sceny, czym różni się telewizja od kina itd. To są bardzo ważne i niezwykle ciekawe zagadnienia a podane w takiej formie jak w książce sprawiają, że człowiek chce się zagłębiać w temat reżyserii. Istotne jest to, że autor opowiada historię jasnym i przejrzystym językiem.

Książka jest podróżą, a każdy rozdział to wędrówka do innego kraju i poznanie innego tematu. Każdy kolejny rozdział pokazuje nam inny problem i inną historię.
Książkę powinien przeczytać każdy ciekawy świata. A już w szczególności wszyscy którzy interesują się filmem i reżyserką. Gorąco polecam !

Dziękujemy bardzo Wydawnictwu Znak za egzemplarz książki do recenzji.

znak_basic