„Obcy u naszych drzwi” Zygmunt Bauman

Nazwisko profesora Zygmunta Baumana jest bardzo znane, Jego książki charakteryzują się trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi naszego świata. Niestety profesor umarł niedawno zostawiając nam książkę „Obcy u naszych drzwi”.

zygmunt

Problem uchodźców jest wyjątkowo aktualny. Jest obecny i w polityce i w media. Ich przedstawiciele nieustannie próbują dyskutować, jak do tego zjawiska powinniśmy się ustosunkować. Niestety wszystko z reguły ogranicza się do chwytliwych sloganów, haseł bez pokrycia. Dlatego warto przeczytać tę książkę. Pozwala ona nam „wyrobić” sobie zdanie na ten temat.

“Tym, co ratowało white thrashów z południowych stanów Ameryki przed piekłem bolesnej nienawiści do samych siebie, była obecność czarnoskórych, podludzi, którym brakowało przywilejów, jakimi mogli się pochwalić najubożsi biali. Lepiej być rdzennym misérables, niż bezpaństwowym przybłędą”

„Obcy u naszych drzwi” to dobra, całościowa  rzeczowa analiza problemu uchodźców. Problem ten został przedstawiony w ujęciu związanym z wielką wędrówką ludów i impasem pomiędzy kulturą europejską, a światem arabskim.  Czytając tą pozycję trudno nie dojść do wniosku, że gdyby więcej ludzi rozumowało tak jak Bauman, być może nie tracilibyśmy czasu na sztucznie podkręcaną panikę, a bardziej intensywnie poszukiwalibyśmy sensownych rozwiązań problemu i go znaleźli..

Zygmunt Bauman jest w niej bardzo wyważony. Nie ocenia, a przedstawia sytuacja taką jaka jest, prezentuje w niej podejście umiarkowane, wyważone, a najbardziej pasującym dla mnie słowem.
Autor nie próbuje narzucić nam swojego zdania. Dostarcza nam cały szereg rzetelnych argumentów potwierdzających tezę, że emigracja i uchodźctwo jest zjawiskiem bardzo starym i naturalnym.

Książkę świetnie się czyta. Może dlatego, że jest króciutka. Liczy sobie niespełna 100 stron. Na których zawarta jest pozbawioną niepotrzebnych treści analizę istotnych problemów współczesnego świata. Autor jest socjologiem więc rozważa je z socjologicznego, filozoficznego, a co najważniejsze z ludzkiego punktu widzenia.

„Obcy u naszych drzwi” Zygmunta Baumana refleksja nad uchodźcami, ich znaczeniem w naszym społeczeństwie, analiza postaw społecznych. To też studium demaskujące manipulacje. Lekturę polecam każdemu zainteresowanemu zmianami, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie.

Dla mnie lektura ta była powrotem do czasów studiów (studia licencjackie z socjologii 🙂 )

*Profesor Zygmunt Bauman to postać dość kontrowersyjna.

Jeden z najbardziej znanych polskich socjologów, zdeklarowany komunista, odznaczony Krzyżem Walecznych za „walki z bandami” w 1950 roku, w 1968 r. po wydarzeniach marcowych zmuszony do opuszczenia Polski. Wykładowca uniwersytetów w Tel Awiwie i Hajfie, kierownik Katedry Socjologii Uniwersytetu w Leeds.

Polecamy również inne publikację tego znakomitego profesora https://ksiegarnia.pwn.pl/szukaj?q=bauman .
Dziękujemy wydawnictwu za udostępnienie tej pozycji do recenzji.

*Czytajcie również „PWN na jesień proponuje trochę tematów o zachowaniach społecznych”

PWN-logo