Jak powietrze Agata Czykierda- Grabowska

Nie czytuje literatury młodzieżowej bo jest dla mnie zbyt prosta i oczywista. Ale postanowiłam jednak skusić się na „Jak powietrze” Agaty Czykierdy- Grabowskiej. I mimo niedociągnięć nie żałuje. Książka przyciąga historią i tym jak jest napisana.

jak-powietrze-b-iext43886724Książka opowiada banalną historię Dominika i Oliwii którzy spotykają się przypadkiem, w skutek stłuczki samochodowej którą spowodowała dziewczyna. Ponieważ oboje są ugodowo nastawieni zawierają umowę, że chłopak nie powiadomi policji, ale dziewczyna w zamian odbierze z przedszkola rodzeństwo Dominika.

Jest to historia bardzo trudnej miłości między ludźmi którzy z pozoru do siebie nie pasują. Bohaterka jest córką lekarza i dzięki temu obraca się w „wyższych sferach” natomiast chłopak jest skromny i biedny i w dodatku samotnie wychowuje rodzeństwo, czyli absolutnie nic ich nie powinno łączyć… A jednak… Między nimi iskrzy…

-Planowanie-odpowiedziała zdecydowanie.-Pamiętaj niczego nie planuj-dodała pewnie.
-Dlaczego?-zapytał,chociaż doskonale znał odpowiedz.
-Dlatego,że życie to suka,która nie liczy się z twoimi planami i życzeniami-powiedziała,zaciskając w pięść swoją drobną dłoń.

Dziewczyna z czasem przywiązuje się do rodziny Dominika i do niego samego też. Codziennie odwiedza i spędza z nimi większość dnia. Z biegiem czasu nie wyobraża sobie, że mogłaby żyć bez Hani i Kacpra. Między chłopakiem a dziewczyną rodzi się uczucie dużo głębsze niż przyjaźń lecz niezrozumienie i tajemnice staną na drodze ich szczęściu.

Historia przekonuje do siebie swoją autentycznością i prostotą. Agata Czykierda- Grabowska stworzyła bardzo przyjaznych bohaterów których czytelnik bez trudu może sobie wyobrazić. Brakuje mi trochę wejścia w głąb psychiki bohaterów, brakuje opisu rozterek czy „bicia się z myślami”.

-Moja mama mówiła, że jeśli kocha się kogoś tak mocno, jak ona kocha mnie i tatę, to takie uczucie przetrwa nawet śmierć- opowiadała, a jej głos był łagodny i pełen uczucia.- Mówiła, że wszystko, co nas otacza, przepełnione jest uczuciami. Tymi złymi i tymi dobrymi, które potrafią ogrzać serce i dać nadzieję, ale też wpędzić w rozpacz. Obiecała mi, że jej uczucie nigdy mnie nie opuści…- głos jej zadrżał, a po policzkach ponownie potoczyły się łzy-…że nie pozwoli mnie skrzywdzić i jeśli za nią zatęsknię, jej miłość mnie pocieszy- dokończyła, tym razem nie szlochając, ale z jej oczu nieprzerwanie płynęły ciche potoki łez.

Czyta się bardzo lekko i przyjemnie dużym plusem jest to, że opowiadanie jest napisane bardzo subtelnie i delikatnie, nie brakuje w niej jednak scen seksu, pojawiają się też „bardziej siarczyste” wyrazy. Jednak wszystko to jest bardzo wyważone i dopełnia całość.

Polecam wszystkim przeczytanie tej książki. Jest to nowy gatunek New Adult warto zapoznać się z tym gatunkiem z tą niezwykle wzruszającą historią młodych ludzi których niby tak wiele dzieli.

A na koniec słów kilka o samym gatunku New Adult. Pojawił się on 2009 roku a wprowadziło go St. Martin’s Press, amerykańskie wydawnictwo książek. Główną cechą tego gatunku jest to, że skupia się zazwyczaj na postaciach w wieku od 17 do 25 lat. Losy bohaterów toczą się w collegu a w warunkach polskich jest to liceum. Ważnym, cechującym te książki punktem jest ciężka sytuacja głównego bohatera bądź też pokomplikowana przeszłość rzutująca na losy i wydarzenia dziejące się w książce. W każdej tego rodzaju książce pojawia się temat seksu, są to swoistego rodzaju erotyki dla nastolatek.

Bardzo serdecznie dziękujemy wydawnictwu Znak za egzemplarz książki do recenzji.
znak_basic