Tadeusz Oszubski „Łzy Goplany”

Od zawsze fascynowały mnie legendy i opowiadania o dawnych czasach. Z biegiem lat jednak ta fascynacja słabła. Powróciła znów za sprawą Tadeusza Oszubskiego, i jego książki „Łzy Goplany”.

goplana

Książka jest zbiorem dwunastu legend, właściwie opowiadań stworzonych na podstawie przekazów ustnych, opracowań animatorów kultury i etnografów. Każda legenda jest przedstawiona słowami, które od razu kojarzą się z ludową tradycją i starszym językiem. Są to historie z każdego regionu Polski.

A o czym przeczytamy? Poznamy opowieść o Warsie i Sawie, dowiemy się dlaczego Goplana roniła łzy do jeziora, co kryje tajemnica kościoła w Trzęsaczu. I poznamy jeszcze kilka legend.
Dodatkowym bonusem są grafiki na zakończenie każdej z legend.

A teraz trochę o samej formie wydania książki..
Ogromnym atutem jest to że została ona wydana w twardej oprawie. Czcionka jest duża i bardzo wyraźna, każdy rozdział kończy się ciekawą grafiką ilustrująca daną historie.

W dwóch słowach: po co szukać zagranicznych książek z fantastyką w tle, skoro nasza literatura jest tak bogata w powieści z pogranicza legend, magii i fantastyki?

Inicjatywa dla polskiej kultury:

Książka Tadeusza Oszubskiego ukazała się dzięki „Fundacji nasza tradycja – nasza przyszłość” i jej projektowi „Legendaria”. Obejmuje on publikację tytułów poświęconych polskim legendom i przekazywanie ich bezpłatnie bibliotekom i prowadzenie prelekcji w szkołach i bibliotekach.

Bardzo podoba nam się ta inicjatywa a sama książka jest fascynującą podróżą w zapomniany świat legend i innego, magicznego świata.
DSCN6913

Książkę otrzymałyśmy dzięki uprzejmości autora, Pana Tadeusza Oszubskiego, i „Fundacji nasza tradycja – nasza przyszłość” za co serdecznie dziękujemy.

14068338_1151552524930442_8460747723368280072_o