Jerzy Vetulani, Grzegorz Strzelczyk- „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”

Fascynująca rozmowa neurobiologa i teologa o mózgu i duszy, o wierze i rozumie. Rozmówcy zastanawiają się co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje?
Stawiają wiele pytań które nurtują wiele osób ale nie mają one odwagi ich zadać głośno. 515031-ćwiczenia duszy, romózguzciąganieKsiążka jest rozmową profesora Jerzego Vetulani z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie. Dla mnie osobiście bliższe są poglądy profesora. A to o czym mówi ksiądz jest dla mnie w wielu miejscach bardzo niezrozumiałe i ograniczone doktryną katolicką a do tego jego wypowiedzi są trochę przydługie.

Ksiądz Strzelczyk pyta o elementy psychiki i o ich uwarunkowania biologiczne a od siebie mówi o tym jak na to zapatruje się teologia. Natomiast profesor Vetulani wyjaśnia nam wszystko od strony biologii czy też zachowań społecznych. To właśnie on sprawia, że książka jest bardzo lekka i dobrze się czyta a jego humor dodaje przyjemności i lekkości publikacji.

„Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu” jest zbiorem ośmiu rozmów mówiących na tematy filozoficzno-egzystencjalne. Jest to bardzo kulturalna rozmowa. Książka jest bardzo kulturalną wymianą zdań i punktu widzenia. Ale rozmówcy nie starają się na siłę przekonywać wzajemnie do swojego zdania. Nie ma w tych rozmowach ani trochę agresywności co jest tak rzadkie w obecnych czasach.

Warto przeczytać tę książkę ale ostrzegam uczciwie, że burzy ona schemat myślenia i postrzegania rzeczywistości. Zmienia ona nasze myślenie o nauce, wierze czy religii, ciele oraz duszy jak i relacjach między nimi.

Polecam książkę wszystkim. Jest bardzo ważna pozwala zrozumieć, że to co mówi nam teologia tak naprawdę łączy się z tym co mówi nam neurobiologia i biologia. Pozwala znaleźć wspólne połączenia między mózgiem a duszą, wiarą i rozumem.

Książka powstała dzięki inspiracji którą były ich rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu „Neuroteologie”
Bardzo polecam !!!!

Dziękujemy Miesięcznikowi Znak za egzemplarz książki. ZNAK MIesięcznik