„Nie jesteś sobą” Michelle Wildgen

Jeśli macie ochotę poczytać nie tylko o zmaganiach z ciężką chorobą lecz także o kobiecej przyjaźni to warto przeczytać „Nie jesteś sobą” Michelle Wildgen. To książka która zostanie w Was na długo.

nie-jestes-sobaBec nie ma pomysłu na siebie nic jej nie cieszy. Romansuje z żonatym mężczyzną. Kate zaś to przykład kobiety, która kiedyś miała świetną pracę, przyjaciół, idealny dom, do tego przystojnego i kochającego męża. Nagle wszystko się zmienia-  pojawiła się choroba: stwardnienie zanikowe boczne i wszystko zmieniło się diametralnie a życie traci barwy…

Kobiety się spotkają. Właściwie Bec zatrudnia się u Kate do pomocy na wakacje. Ta pomoc jest dla kobiety niezbędna gdyż choroba całkiem ją unieruchomiła. Potrzebuje pomocy w niemal każdej codziennej czynności.
Bec podjęła się pracy u Kate po to, żeby dorobi sobie do studiów. Nie podejrzewała, że aż tak wkręci się w jej życie i zostanie profesjonalną opiekunką. Z czasem między tymi dwiema zupełnie różnimy kobietami zaczyna się nawiązywać nić porozumienia wykraczająca poza relację pracodawca – pracownik.
Dodatkowo okazuje się, że mąż Kate Evan wyprowadza się z domu do kochanki. Choroba kobiety, którą przecież kiedyś tak kochał go przytłoczyła… I nie daję rady. Kate zostaje sama a jej choroba postępuje… Jedyną osobą na której może polegać jest Bec dla której nowa sytuacja jest bardzo trudna.

Książka nie jest łatwą lekturą. Porusza ważny i trudny temat choroby i tego jak pozostać sobą w czasie choroby. Nie raz zastanawiamy się czy powinniśmy chorą osobę traktować tak samo, jak innych, czy jednak relacje ulegają zmianie i ta osoba nadal będzie taka jak dawniej. Co powiedzieć takiej osobie , jak się zachować, jak ją pocieszyć?

„Nie jesteś sobą” to książka nie tylko o chorobie i odchodzeniu. Jest to historia o życiu, przyjaźni oraz odkrywaniu samego siebie. Niewiele jest w książce momentów naprawdę radosnych czy skłaniających do śmiechu. Przytłacza w niej ciężar nieuleczalnej choroby która pomału zabija, trud opieki i nieporadność opiekunów. Autorka w sposób bardzo wyrazisty pokazuje jak w każdej życiowej sytuacji wciąż uczymy się od innych czegoś nowego, a nawiązane relacje nigdy nie pozostają bez wpływu na nasze dalsze życie. Jak bardzo jedno spotkanie czy wydarzenie może zmienić nasze życie. I patrzenie na świat.

 To książka ważna i odważna! Łamie tabu opowiadając o seksualności osób niepełnosprawnych. Intymność, poczucie wstydu, tworzą barwny kolaż prawdziwych emocji, które są główną siłą tej książki. Polecam wszystkim tym, którzy mają odwagę sięgnąć jesienią po nieco mniej optymistyczną literaturę.

Ta debiutancka książka Michelle Wildgen ukazała się 24 sierpnia 2016 roku w wydawnictwie Marginesy. W 2014 roku powstał film na podstawie tej książki. O autorce można powiedzieć , że jest nauczycielką, pisarką i redaktorką – między innymi opracowuje dziennik literacki Tin House. Napisała powieści – Bread and Butter i But Not For Long.
Na podstawie książki Nie jesteś sobą powstał film z Hilary Swank i Emmy Rossum.
Mieszka w Madison w Wisconsin. (źródło biogramu: http://www.marginesy.com.pl/autor/209)

Dziękujemy wydawnictwu MARGINESY za udostępnienie tej pozycji.

marginesy