„Sekrety księżniczki” – Jean Sasson

Świat Arabii Saudyjskiej jest dla nas od zawsze zagadką. Przez wieki narosło wokoło niego wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Książka  zdradza nam tajemnicę tego świata. To bardzo aktualna opowieść o współczesnych muzułmańskich kobietach które walczą o swoje prawa.

sekrety-ksiezniczki

Tłumaczenie: Grzegorz Łuczkiewicz
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2016

Na okładce czytamy:

Roksanę mąż oblał kwasem tylko dlatego, że wyszła z domu bez pozwolenia. Dla pięknej Jemenki Italii uroda stała się przekleństwem. Nieustraszona Fiery zrobiła wszystko, żeby zdobyć stopień naukowy. Maha, buntownicza córka księżniczki Sułtany, w tajemnicy wspierała uchodźców z Syrii.

Bohaterką książki jest Sułtana, księżniczka z królewskiego rodu Saudów.
Przedstawia ona bardzo emocjonalny opis życia współczesnych muzułmanek które mieszkają w Arabii Saudyjskiej i państwach ościennych. Kocha ona swój kraj, ale ma też dystans do niego i nie wstydzi się opowiadać o sprawach, które nie rzucają dobrego światła na Arabię Saudyjską.
Oraz historia pięciu kobiet: Italia, Fiery, Maha, Roksana, Doktor Mina . Wszystkie te kobiety łączy jedno: każda z nich mimo tak wielu przeszkód na swojej drodze i cierpienia walczy o swoje prawa i godne życie dla siebie i innych. Walczy o lepsze życie…
Każda z kobiet, które zostały przedstawione w tej książce ma swoją historię, swoje tragedie i swoje idee za które gotowa jest oddać swoje własne życie.

Urodziłam się w Arabii Saudyjskiej. Moja rodzina rządzi tym krajem. Jestem Saudyjką kochającą swoją ojczyznę. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że w bardzo wielu sprawach pozostajemy w tyle za współczesnością. Transformacja jest od dawna potrzebna i mocno spóźniona. Próbowałam odegrać pewną rolę w zmianie, która musi nastąpić w moim kraju, od wielu już bowiem lat anonimowo, lecz systematycznie alarmowałam świat w związku z nadużyciami, jakich ofiarami pada wiele Saudyjek, nawet należących do rodziny królewskiej. W niektórych sprawach odniosłam sukces, w innych poniosłam porażkę.

„Sekrety księżniczki” to wiele przemyśleń księżniczki dotyczących sytuacji kobiet w swoim kraju, porównanie życia w nieprawdopodobnym bogactwie i skrajnej biedzie. Książka przeraża swoją autentycznością.

Książka to także piękna opowieść o życiu i codzienności Sułtany. Księżniczka pięknie opowiada nam o swoich relacjach rodzinnych, wzlotach i upadkach. Mówi też o tak osobistych rzeczach jak kłótnie z mężem.

W „Sekretach księżniczki” znajdziemy bardzo bogaty spis najważniejszych faktów z historii Arabii Saudyjskiej (tu wielki + za umiejętne przedstawienie faktów w ciekawy sposób) oraz aktualne informacje o Jemenie. Na końcu książki są przedstawione zagadnienia o przemocy wobec kobiet w Pakistanie, słowniczek dla tych, którzy nie są jeszcze do końca obyci z tematyką kultury arabskiej.

To bardzo emocjonalna lektura. Co chwilę musiałam przerywać czytanie żeby „zaczerpnąć powietrza…” To książka trudna, ale bardzo wartościowa. Nie jest to literatura wielkich lotów, ale ma do przekazania wiele ważnych spraw. Książka motywuje do przemyśleń o prawdziwej skali nierówności społecznych i niebezpieczeństw związanych z przeplataniem się różnych kultur.

„Sekrety księżniczki” to mądra książka dotycząca historii słabszych i pokrzywdzonych. To książka chwytają za gardło. Książka tworzy obraz różnic klasowych, mocno widocznych w krajach arabskich.

Warto ją przeczytać!

Jean Sasson mając dwadzieścia dziewięć lat wyjechała do Arabii Saudyjskiej, podróżowała po Bliskim Wschodzie. Pracowała tam jako koordynator administracyjny w szpitalu King Faisal Specialist Hospital w Riyadh. Dzięki temu poznanała członków rodziny królewskiej Al-Saud, w tym księżniczkę Sułtanę, z którą autorka się zaprzyjaźniła. Dzięki temu, Jean Sasson napisała trylogię nazwaną „Księżniczki”. Autorka mieszka obecnie w Atlancie.

Wydawnictwo Znak Literanova zorganizowało akcję, która ma pogłębić zainteresowanie problemami arabskich kobiet. Do każdego egzemplarza książki „Sekrety księżniczki” dołączony jest orientalny tatuaż – symbol solidarności z kobietami Bliskiego Wschodu. Wydawnictwo zachęca, by wykonywać tatuaż, sfotografować go razem z książką i zamieszczać na portalach społecznościowych z oznaczeniem  #sekretyksiężniczki #sasson. Wraz z Wydawnictwem Znak Literanova zachęcam do udziału w akcji.

Za udostępnienie egzemplarza tej książki dziękujemy wydawnictwu ZNAK LITERA NOVA

znak_nova