Poza horyzont. Polscy podróżnicy – dobra, historyczna książka dla każdego!

poza„Poza horyzont. Polscy podróżnicy” – Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz. To idealna pozycja dla wszystkich którzy choć trochę lubi historię. To piękna opowieść o Polakach, i mieszkańcach Rzeczypospolitej, którzy docierali do najodleglejszych zakątków świata.

Pierwsza opisana w książce historia opowiada o Świętosławie, córce Mieszka. To ona jako pierwsza kobieta z ziem słowiańskich pokonała łodzią wikingów morze udając się na dwór Eryka w Szwecji. Tam wszystko było inne i obce. Zaakceptowała dzikość i morskość Wikingów. Zrozumiała „chłód wiatru i uczuć.” Jej synowie zasiedli na tronie Anglii, Danii i Szwecji, a ona była z nich dumna.

dscn6384

Autorzy w książce „Poza horyzont. Polscy podróżnicy” opisali również: jak polscy rzemieślnicy uratowali życie kapitana Smitha i 21 lipca 1619 roku – Polacy jako pierwsi zostali zrównani w prawach z obywatelami angielskimi; losy Beniowskiego, który przedostał się na wschodnie wybrzeże Madagaskaru, gdzie zbudował fort i zjednoczył wszystkie plemiona Madagaskaru; historię Józefa Warszczewicza, który odkrył orchideę w kształcie bucika, która wzbudziła sensację i dzięki niemu Ogród Botaniczny w Krakowie wzbogacił się o tysiące nowych okazów roślin; wspominają również Benedykt Polak, który przekroczył granice świata, Krzysztof Arciszewski jak zdobył Brazylię, czy Benedykt Dybowski i jego tajemnica Świętego Morza oraz inni polscy wybitni podróżnicy. Ale po więcej musicie zajrzeć do książki.

Polacy docierali do najdalszych zakątków świata, odkrywali nieznane krainy i badali je. I właśnie o tych badaczach jest ta książka. O ich pasji i zamiłowaniu, a przy okazji przemyca nam się dużą dawkę historii, podaną w taki sposób, że staje się ta pozycja książką przygodową. Niezwykłe i prawdziwe podróże pierwszych polskich podróżników, pełne niebezpieczeństw, barwne, egzotyczne i niezwykle ciekawe. Opowiedziane tak, że z niejednej z nich czytelnik z przyjemnością obejrzałby film przygodowy.

Książka godna polecenia i starszym i młodszym czytelnikom, dopracowana w każdym szczególe. Bogato ilustrowana zarówno w kolorowe jak i czarno-białe zdjęcia, mapy, rysunki, schematy. Przepięknie wydana, w twardej oprawie, szyta, zawiera 12 rozdziałów i 324 strony.

dscn6382

Dziękujemy Wydawnictwu Fronda za egzemplarz książki. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo fronda