„Kruchość skrzydeł” Karen Foxlee

kruchosc„Kruchość skrzydeł” to historia, którą opowiada dziesięcioletnia dziewczynka, Jennifer Day. Mieszka ona w małym, australijskim miasteczku, które pełne jest tajemnic. I właśnie taka tajemnica dotyczy jej rodziny.

Akcja powieści „Kruchości skrzydeł” Karen Foxlee toczy się w małym, górniczym miasteczku w którym wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Główną bohaterką jest  Jennifer Day, która właśnie straciła siostrę. Bohaterka wkracza w świat dorosłych pełen sprzeczności i niezrozumienia gdzie próbuje wraz z przyjaciółką poszukuje przyczyny śmierci swojej siostry. Oraz stara się odnaleźć swój głos, który straciła pod wpływem blokady w głowie.

Jej rodzina pogrążona w bólu i żałobie wydaje się kompletnie pozbawiona wrażliwości wobec zaskoczonej i oszołomionej wydarzeniami dziewczynki. Nikt nie interesuje się jej uczuciami. Dziewczynce wydaje się, że śmierć Beth jest otoczona wielkimi tajemnicami, które musi rozwikłać. I my je z nią próbujemy rozwikłać, poznając tajemnice tej rodziny…

Problemy Beth sprawiają, że Jennifer dostrzega dużo więcej rzeczy niż inni, ale nie wie o co w tym wszystkim chodzi.

Co wydarzyło się w dniu śmierci Beth ? Dlaczego i jak zginęła ? Jak wyglądało życie Beth w ciągu ostatniego roku ? Jak układały się relacje sióstr z ich rodzicami ? Czy Jennifer odzyska swój śpiewający głos ?

W książce został ukazany psychologiczny portret rodziny, która nie jest i nie była idealna. Tak naprawdę łączy ich tylko pokrewieństwo i to, że wspólne mieszkanie. Matka nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami, a ojciec nie wtrąca się zbytnio w wychowanie dzieci. Wszyscy żyją obok siebie zamiast ze sobą nawzajem. Wszyscy nie radzą sobie z tragedią która ich spotkała, ale też o tym nie rozmawiają…

Jestem zachwycona stylem pisarskim, niekiedy nawet poetyckim, przedstawioną historią, dialogami, porównaniami, wspaniałymi opisami miejsc i wydarzeń, a przede wszystkim idealnym odzwierciedlaniem emocji poszczególnych bohaterów. Tak emocjonalnej książki dawno nie czytałam!  Jednak minusem książki mogą być długie, bardzo szczegółowe, momentami nudzące i niepotrzebne opisy, bo to nie każdy lubi.

Nasza młoda bohaterka mimo swojego młodego wieku okazuje się dziewczynką bardzo dojrzałą. Książka pokazuje nam przedwczesne wkroczenie w świat ludzi dorosłych gdzie pod względem fizycznym dziewczynka szybko zamienia się w kobietę dorosłą, jednak psychicznie jeszcze nie dorosła- przerasta ją seksualność i skłonność do różnego typu używek.

Książka została opublikowana nakładem wydawnictwa Dobra Literatura. To powieść z pogranicza jawy i snu, której zakończenie jest niezwykle bolesne. Po książkę powinny sięgnąć przede wszystkim te osoby, które nie oczekują klarownego opisu wydarzeń, które wolą poruszać się w kręgu domysłów.

„Kruchość skrzydeł” to powieść poruszająca, przejmująca, wzbudzająca skrajne emocje, skłaniająca do refleksji, a także zawierająca głębokie przesłanie. Nie jest to lektura lekka i dla każdego. Jest to powieść bardzo wzruszająca oraz dramatyczna, przepełniona bólem i cierpieniem. Jest skierowana zarówno do młodszych jak i tych starszych czytelników.

Dobra_Literatura_LOGO