Siła duetów- Jashua Wolf Shenk

Autor tej publikacji pokazuje, jak wielka jest siła relacji międzyludzkich, jak bardzo potrafią one rozbudzić głęboko ukryte pokłady sił twórczych, przyspieszyć bieg wydarzeń prowadzących do wielkiego sukcesu.

siła duetów_okladkaW książce „Siła duetów. W poszukiwaniu innowacji w twórczych tandemach” przeczytamy o niezwykłych duetach:

J.R.R. Tolkien i C.S. Lewis
Marina Abramovic i Ulay
John Lennon i Paul McCartney
George Balanchine i Suzanne Farrell
Steve Jobs i Steve Wozniak.

Joshua Wolf Shenk w swojej książce pokazuje nam jak te duety się przyjrzał  się poznały, jak wyglądał proces nawiązania współpracy. Mówi również o konfliktach w duetach, oraz o tym jak to się duety uzupełniają czy też rywalizują między sobą.

Publikacja ta to prześledzenie losów znanych i mniej znanych duetów. Zabieg ten ma na celu naukowe przedstawienie odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że dwoje artystów jest w stanie osiągnąć to, co niedostępne dla samotnie pracującej osoby i na czym polega twórcza chemia między dwojgiem ludzi? Bardzo ważne w niektórych osiągnięciach jest to że los pozwolił się spotkać ludziom. I razem udało się im zrealizować nietuzinkowe projekty. Autor tej publikacji pokazuje, jak wielka jest siła relacji międzyludzkich, jak bardzo potrafią one rozbudzić głęboko ukryte pokłady sił twórczych, przyspieszyć bieg wydarzeń prowadzących do wielkiego sukcesu.

Publikacja została podzielona na sześć rozdziałów: spotkanie, konfluencja, dialektyka, dystans, niedokończona gra i przerwanie. Każdy z nich odkrywa inną tezę, a tezy składają się w jedną całość, a podsumować książkę można tym iż w życiu samemu nie wiele można zdziałać, a relacje międzyludzki i dbałość o nie jest bardzo ważna!

Na wstępie autor zaczyna od kilku spojrzeń na społeczne podejście do innowatorów i geniuszy, których lubimy postrzegać jako samotne jednostki.. Autor w książce wskazuje, że nikt nie jest samotną wyspą i nawet genialny. Pokazuje nam, że na zachowanie i osiągnięcia genialnych jednostek wpływają też wychowanie, miejsce gdzie geniusz się urodził, kształcił i pracował oraz ludzie jakich spotkał na swej drodze.

W podtytule książki jest „w poszukiwaniu istoty innowacji w twórczych tandemach”. Bo trzeba zauważyć, że w dzisiejszych czasach innowacyjność to dziedzina która jest bardzo ceniona. Bo co z tego że mamy dużą wiedzę, jeżeli nie potrafimy ją w mądry sposób wykorzystać? A szablonowe zastosowania nie zawsze przynoszą odpowiednie rezultaty, dlatego tak ważne i cenne jest kreatywne myślenie.

Książka ta zawiera historie kilku powszechnie znanych duetów z różnych branż. Zapisały się one w historii dzięki własnej, nietuzinkowej twórczości. Spośród opisanych tu postaci, np. J.R.R. Tolkien i C.S. Lewis czy Maria Słodowska-Curie i Piotr Curie są autorami dzieł i odkryć, które na pewno nie powstałyby, gdyby nie ich udana współpraca. Cały świat pamięta i nuci przeboje, które napisali i wykonali wspólnie John Lennon i Paul McCartney, a imperium Steve’a Jobsa na pewno nie byłoby tak gigantyczne, gdyby nie jego wspólnik – Steve Wozniak.

O Autorze:
Joshua Wolf Shenk
Pisarz i eseista, autor znakomitej książki Lincoln’s Melancholy. Współpracownik czasopism The Atlantic, The New Yorker i Harper’s. W ramach projektu Arts in Mind prowadzi wywiady z artystami i psychologami. Zasiada w radzie organizacji The Moth. Mieszka w Los Angeles.

Dziękujemy Wydawnictwu PWN za egzemplarz książki!

PWN-logo