„Tylko w mojej głowie” Sharon M. Draper

Melody ma tylko jedenaście lat. To dziewczynka która urodziła się chora na porażenie mózgowe. Nie mówi, nie chodzi ale rozumie wszystko co się dzieje. Kocha muzykę. Jest dzieckiem które ma doskonałą pamięć dlatego chłonie wszystko, co usłyszy i ciągle chce otrzymywać więcej wiedzy.

Jednak nie potrafi tego powiedzieć, komunikować się. Ponieważ nikt nie rozumie jej gestów, swoje oczekiwania wyraża krzykiem. Ułatwieniem w komunikacji staje się tablica z literami, cyframi i podstawowymi zwrotami.
Tylko_w_mojej_g__572387686902dJednak dla dziewczyny jest to za mało- chce być traktowana jak każdy „normalny” człowiek, dlatego z determinacją walczy i małymi krokami osiąga wiele. Bohaterka ma ogromny potencjał o którym niestety nikt nie wie i niestety jest skazana na pomoc innych. Jej świat, mimo, że nie mówi to słowa, a dźwięki mają barwę, a wszytko co usłyszy zapamiętuje.

Nie jest pan aż tak inteligentny, panie doktorze. Ma pan po prostu szczęście! My wszyscy, którzy w pełni kontrolujemy swoje ciała, jesteśmy wielkimi szczęściarzami.
Melody rozumie wiele rzeczy, potrafi się porozumiewać i daje sobie radę w świecie, w którym z jej punktu widzenia wszystko obraca się przeciw niej. To właśnie ona jest naprawdę inteligentna!

Melody, główna bohaterka książki opowiada sama o sobie, powiada o tym jak się czuje, co myśli kiedy jest traktowana „inaczej”, jak przykre jest dla niej to, że ludzie jej nie rozumieją. Dzięki temu, że narracja jest pierwszoosobowa mamy możliwość zobaczenia jak wielkie emocje kryją się w jej wnętrzu, jak wiele chciałaby wykrzyczeć całemu światu. Czy istnieje sposób aby Melody mogła komunikować się ze światem?

Historia niepełnosprawnej dziewczynki to niezwykła opowieść, którą powinien poznać każdy z nas. Proste, jednocześnie piękne słownictwo, fantastyczna umiejętność opowiadania, poczucie dystansu, humoru pozwalają na łatwość czytania tej książki i ogromną ciekawość co bohaterka chce przekazać czytelnikom.

Myślę, że dobrze jest wszystko zapamiętywać, każdą chwilę magazynować we wnętrzu umysłu. Ale jednocześnie jest to bardzo frustrujące. Choć nic nigdy nie zapominam, nie potrafię się tym z nikim podzielić.

Opowieść Melody opisana przez Sharon M. Draper dotyczy mnie bardzo i bardzo dużo emocji mnie kosztowała. W moim życiu porażenie mózgowe odgrywa bardzo istotną rolę i chcę Was zapewnić, że osoby z tym schorzeniem są fantastycznymi  ludźmi- pogodnymi, otwartymi i bardzo bystrym a do tego bardzo inteligentnymi. Nie mają żadnych braków chociaż czasem ich ciało jest zmienione, zdeformowane.

„Tylko w mojej głowie” jest opowieścią o braku tolerancji ale też o wykluczeniu i braku zrozumienia. Książka mówi o wędrówce w głąb siebie i o pokonywaniu własnych słabości, trudności i ograniczeń.

Mnie poruszyła bardzo głęboko, pozwoliła spojrzeć na moje ograniczenia z innej perspektywy, pokazała, że moje ułomności tak naprawdę nie są ograniczeniem a bogactwem z którego warto czerpać.

Dziękujemy wydawnictwu Linia za udostępnienie egzemplarza książki.

logo

Książka ukazała się w ramach serii „Biała plama”.
-biala-plama--logo-1462877456

Autor Sharon M. Draper
Tytuł oryginalny Out Of My Mind
Tłumaczenie Robert Pucek
Oprawa miękka
Liczba stron 360
Data wydania 2016