Dziewczyny wyklęte 2 – Szymon Nowak

,,Dziewczyny wyklęte 2″ to kolejne szesnaście opowieści o dramatycznych losach dziewczyn, które poświęciły się walce za ojczyznę. Na ich temat przez wiele lat historia umilkła. Dopiero teraz- po wielu latach, gdy większość z nich już nie żyje – zaczyna się o nich mówić, przywraca się im honor i miejsce, jakie zajmowały w historii Polski.

dziewczyny 2
O pierwszej części przeczytacie TU.

Książka Szymona Nowaka to historia kobiet, które poświęciły lata młodości dla wsparcia żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, czy też Narodowej Organizacji Wojskowej. Irena, Zo, Wiktoria, Marta, Ramzesowa, Ziuta, Ciotka, Eugenia, Ruta, Jachna, Krystyna, Mała Danka, Zofia, Iskierka, Ewunia, 999 to kobiety, które przeżyły bardzo, bardzo wiele.

Każda historia została uzupełniona fotografiami. Są to obrazki obrazujące zarówno czas wojny, jak i życie rodzinne poszkodowanych. Książka zawiera również sporo skanów dokumentów z przesłuchań, zapisanych wyroków…

Opowieści o prawdziwych wydarzeniach autor oparł na dokumentach z IPN, książkach, ale i relacjach. Pomimo tego, że książka liczy sobie aż ponad 550 stron czyta ją się bardzo szybko i ciekawie.
Przeszkadzała mi trochę zaburzona chronologia i pewna fragmentaryczność historii. Jednak lekka forma narracji sprawiła, że książka nie jest zbiorem suchych faktów, ale ciekawą i emocjonującą opowieścią .

,,Dziewczyny wyklęte 2″ to książka którą z pewnością możemy nazwać hołdem złożony polskim bohaterkom, często nieznanym lub zapomnianym, które walczyły o wolność. To piękne przypomnienie współczesnemu młodemu pokoleniu o dzielności, odwadze, patriotyzmowi, poświęceniu ich przodków. A tu warto podkreślić że właśnie dzięki takim bohaterkom (często niedocenionym i zapomnianym) mamy my dzisiaj wolność…. Obie książki Szymona Nowaka powinny stać się obowiązkową lekturą dla osób, którym pojęcie patriotyzmu jest nieobce.

„Szymon Nowak jest autorem prac dotyczących przede wszystkim powstania warszawskiego. W ostatnich latach zajął się również tematyką polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.  W wachlarzu jego książek znajdują się wcześniej wspomniane Dziewczyny wyklęte. Ponadto to twórca wielu artykułów popularnonaukowych. Jest znany czytelnikom z jeszcze jednego powodu. Na portalu historia.org.pl aktywnie udziela się jako recenzent.” – informacja ze strony: http://historia.org.pl/2016/06/26/dziewczyny-wyklete-2-sz-nowak-recenzja/ .

Dziękujemy wydawnictwu Fronda za kolejną piękną przygodę z historią. Warto tę książkę mieć w swoim księgozbiorze.

logo fronda