„Bez wyroku” Aleksander Majewski

bez-wyroku-okladka-360x511Czytając tą pozycję człowiek może poczuć niepokój a jednocześnie uświadamia sobie jak łatwo jest w jednej chwili tracić całe swoje życie. W każdej opowieści, opisanej w książce główną emocją którą odczytujemy jest poczucie krzywdy. Doświadczamy też emocji bezsilności i niesprawiedliwości.

Aleksander Majewski to dziennikarz, który podjął się opisania tematu osób skrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości.

Osoby opisane w książce „Bez wyroku” były piętnowane przez otoczenie, fałszywie oskarżane wiązało się to ze stratą dobrego imienia. Doświadczyły absurdu w postaci sprzecznych decyzji sądu co przyczyniło się do problemów finansowych i rodzinnych a w konsekwencji utraty wolności na wiele długich lat.

Przerażające jest to, że Majewski w swojej książce opisuje prawdziwe historie obywateli polskich, których życie zostało złamane przez wymiar sprawiedliwości, wielu z nich za niewinność spędziło ogrom życia za kratkami.

Książka ta składa się z ośmiu rozdziałów co stanowi ponad osiem prawdziwych, bolesnych ale też wywołujących emocje historii ludzi dla których słowo „sprawiedliwość” przestało być prawdziwe.
W „Bez wyroku” poznajemy sprawę: Kowalczyka, Sumlińskiego, Sławomira Opali, rapera Żuroma. Każda spraw jest inna ale każda jest prawdziwym dramatem dla niesłusznie oskarżonych.

Poruszony w książce temat jest bardzo trudny, ale jednocześnie bardzo ważny. Moim zdaniem autor nie wyczerpał tematu i poszkodowanych w podobny sposób osób jest o wiele więcej. Książka daje do myślenia i wywołuje niepokój, że nigdy nie można być pewnym, że jest się niewinnym.

Dziękujemy wydawnictwu Fronda za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki
logo fronda