„Kiedy księżyc jest nisko” Nadia Hashimi pisze o walce o przetrwanie Afganki…

Kiedy-księżyc-jest-nisko_FRONT_RGB_72dpiNiedawno pisałam o debiutanckiej książce Nadii Hashimi „Afrykańska perła”, która to zrobiła na mnie ogromne wrażenie i długo miałam po niej przysłowiowego kaca. Dlatego bardzo ucieszyłam się gdy wydawnictwo Kobiece ogłosiło informację o następnej książce autorki „Kiedy księżyc jest nisko”.

I jest to kolejna dobra książka tej autorki!. Gdy siadłam do tej książki nie mogłam się od niej oderwać. Jest coś w sposobie pisania autorki co powoduje, że nie można się od niej oderwać… Tematy które porusza autorka są bardzo trudne bo dotyczą gorzkiego życia Afganek, które usłane jest różnymi emocjami za wirowanego życia i walki o szczęście i przetrwanie rodziny szukając swojego miejsca na ziemi.

Co chwilę słyszymy w mediach o kolejnej fali uchodźców podążających do Europy. Książka „Kiedy księżyc jest nisko” jest fikcją literacką. Jednak wydarzenia tam się dziejące mogły się również wydarzyć naprawdę. Bo losy ludzi pozbawionych swoich domów są różne, a każdy z nich wiódł kiedyś normalne życie. W książce Nadii Hashimi czytamy o ludziach którzy  zostali zmuszeni do opuszczenia własnego domu, na opuszczenie rodzin i rozłąkę, często nawet śmierć.

Poznajemy afgański Kabul gdzie na świat przychodzi Feriba z którą podążamy przez jej życie. Jesteśmy z nią zarówno w czasach dzieciństwa jaki młodości. Towarzyszymy jej w dorosłym życiu,, gdy ma już męża i spodziewa się trzeciego dziecka. Jesteśmy z nią również w latach 90 gdy do Afganistanu docierają Talibowie i szybko zamieniają życie mieszkańców wprowadzając surowe zasady prawa zwyczajowego, w tym wyjątkowo drastyczne ograniczenie praw kobiet.
Feriba i inne kobiet nie mogą już uczyć się w szkole, nie mogą same spacerować…
Ukochany mąż Feriby zostaje siłą wyprowadzony z domu. Kobieta musi sama sprostać wyzwaniom życia i podejmuje najtrudniejszą decyzję. Postanawia opuścić dom. Ryzykowna ucieczka z trójką dzieci wydaje się szaleńczym pomysłem, ale dla tej rodziny może to być jedyny ratunek.

Nadia Hashimi wykreowała bohaterów wręcz idealnie, jakby istnieli naprawdę. Cechy poszczególnych postaci są tak dobrane,aby ich obraz był realny w głowie czytelnika. Narracja w powieści prowadzona jest dwutorowo: przez Feribę i Selima, jej syna. Dzięki temu książka jest bardzo dynamiczna i poznajemy dwie strony sytuacji-  zarówno kobiece, jak i męskie przeżycia związane z emigracją do obcego kraju.
Autorka pięknie zbudowała charaktery głównych bohaterów: Feriba podczas trasy znajduje w sobie niepodważalne pokłady odwagi, Selim zaś z dziecka przeradza się w silnego mężczyznę.  Możemy oglądać sytuację tej rodziny oczami matki i dziecka. Niesamowicie wiele emocji, pojawiają się uczucia, zwroty akcji, zaskakujące momenty, codzienne trudności, a to wszystko jest tym bardziej przerażające, że tak prawdziwe i uniwersalne. To mogło spotkać każdą kobietę, nie tylko Afgankę. Bardzo wiele sytuacji pasuję do naszych codziennych spraw, więc jestem przekonana, że niejedna z nas zastanowi się nad wieloma sytuacjami z tej książki.

Dodatkowym wielkim atutem jest bardzo romantyczna okładka, która chwyciła mnie za serce i już na wstępie bardzo zaciekawiła. Budzi ciekawość i niepewność….

Książka warta przeczytania. Napisana jest płynnym, ładnym językiem. Co prawda czasem pojawiają się wtręty obcojęzyczne, ale są one wyjaśnione w przypisach, i nie przeszkadzają one w lekturze. W tle przemykają nam informacje na temat innej kultury, pozwalające poznać ją nieco lepiej. To wielki plus tej pozycji.

To poruszający i wstrząsający obraz życia imigrantów. W którym pełno jest śmierci, egzekucji, ucieczki…. Warto zapoznać się z tą pozycją, ponieważ losy imigrantów będą bardzo często gościć i w naszym życiu, a Europa łatwo od tego problemu się nie uwolni…
Autorka pokazała nam prawdziwy świat imigrantów, zupełnie inny od tego pokazywanego w mediach. Pozycja ta pozwoli nam zrozumieć to czym kierują się wybierając drogę tułaczą do „lepszego świata”. Barwnie napisana historia uświadamia nam tragedię tych ludzi.

Dziękujemy Wydawnictwu Kobiecemu za udostępnienie książki.
Książki tego wydawnictwa są idealne na wakacyjny wolny czas. W tej tematyce polecamy wam „Afgańska perła” oraz „Śmiejąc się w drodze do meczetu„.

kobiece

2 thoughts on “„Kiedy księżyc jest nisko” Nadia Hashimi pisze o walce o przetrwanie Afganki…

    • My jesteśmy ciekawe również tej książki „Śmiejąc się w drodze do meczetu”

Comments are closed.