[Zapowiedź] Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla „Zbrodnia prawie doskonała”

„Zbrodnia prawie doskonała” – Iwona Schymalla rozmawia z prof. Moniką Całkiewicz, która przez lata jako prokurator zajmowała się badaniem miejsc zbrodni. O zabójstwie i różnych aspektach z nim związanych. 

zbrodnia2_blurb

Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla
Zbrodnia prawie doskonała”
DWLI 15072/ FAKT 15027

ISBN: 978-83-01-18520-6
Wydanie I
cena: 39, 90 zł
Format: 143×205
224 s.
Okładka twarda

W książce znajdziecie odpowiedzi na pytania:
Czy zbrodnia jest wpisana w naturę człowieka?
Czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych?
Co to jest modus operandi ?
Dlaczego ludzie zabijają?

Książka z dziedziny kryminologii, przeznaczona dla osób zainteresowanych kryminalną historią współczesnej Polski. Iwona Schymalla rozmawia z profesor Moniką Całkiewicz, która przez lata jako prokurator zajmowała się badaniem miejsc zbrodni.

Jakkolwiek w samej zbrodni nie ma nic krzepiącego, opowiadanie o jej prawnych, medycznych i kryminalistycznych aspektach może być fascynujące.
Ta książka jest tego najlepszym – i niepodważalnym - corpus delicti.

Mariusz Czubaj

Książka napisana na podstawie pogłębionej analizy źródeł. Ma charakter interdyscyplinarny, zawiera informacje z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, kryminalistyki, medycyny i psychologii sądowej. Rzetelne opracowanie problematyki modus operandi sprawców zabójstw wymaga znajomości nie tylko teorii, lecz także praktyki prowadzenia pracy wykrywczej, a także – co szczególnie ważne – zachowania odpowiedniego dystansu do zagadnienia, tj. posiadania odpowiedniego doświadczenia.

Obowiązkowa dla wszystkich miłośników kryminałów. Książka rozwiewa wiele wątpliwości, które powstały w głowach odbiorców różnego rodzaju sądowniczych reality show czy filmów kryminalnych. Dla autora kryminałów będzie swoistym podręcznikiem. To pozycja, którą pożera się naraz!

Gaja Grzegorzewska

Autorka doskonale wie, czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych. Czy telewizja kłamie? Jak wygląda zabezpieczanie miejsca zbrodni? Co robi prokurator? Czy zwłoki obrysowuje się, tak jak w filmach, kredą?
Od czego zaczyna się oględziny zwłok zbieranie śladów na miejscu przestępstwa? Jak zabezpieczyć rozebrane ciało ofiary  przed wzrokiem niepowołanych osób, w tym dziennikarzy? Czy to zawód dla ludzi z mocnymi nerwami? Dlaczego wykrywalność
sprawców zabójstw w Polsce jest tak wysoka?

O autorce:
Monika Całkiewicz jest specjalistką z zakresu kryminalistyki i postępowania karnego, prorektorem ds. Studiów Prawniczych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jej rozprawa doktorska została uznana w konkursie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego im. prof. Tadeusza Hanauska za najlepszą pracę 2004 roku z dziedziny kryminalistyki. Karierę prawniczą zaczynała jako prokurator, obecnie jest radcą prawnym.

Prowadzi wykłady z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, psychiatrii i psychologii sądowej oraz postępowania karnego dla aplikantów prokuratorskich i adwokackich. Jest autorką monografii Kryminalistyczne badania patologicznego pisma ręcznego, Modus operandi sprawców zabójstw, Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia.

 

PWN-logo

Podaj dalej! Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page