Nadchodzi zima Garri Kasparow

To bardzo ważna książka która uświadamia nam jak blisko Rosja jest do powrotu do dyktatury. I jak bardzo mało Zachód robi aby tego uniknąć i ile już teraz Płaci za to, że do tego dopuścił.

GK_NZ_cover_PL_front-540x803

Tytuł: Nadchodzi zima
Tytuł oryginału: Winter is Coming
Autor: Garri Kasparow
Wydawnictwo: Insignis
Przekład: Michał Romanek
Korekta: Pracownia 12A
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Liczba stron: 394
Data wydania: 2.03.2016
ISBN: 978-83-65315-23-6

.Szokująca opowieść o tym, jak Rosja stacza się z powrotem ku dyktaturze, i o tym, jak Zachód płaci teraz za to, że do tego dopuścił.
Dojście do władzy Władimira, objęcie w 1999 roku urzędu prezydenta Rosji przez byłego podpułkownika KGB, było silnym sygnałem, że kraj ten oddala się od demokracji. Mimo to w kolejnych latach – kiedy Ameryka i inne czołowe mocarstwa świata nie przestawały mu ustępować – Putin stał się nie tylko dyktatorem we własnej ojczyźnie, lecz zagrożeniem na scenie międzynarodowej.

Polityką nigdy się nie interesowałem i nie wiem, czy kiedyś to się zmieni. Orientuję się mniej więcej w obecnej sytuacji na świecie i wiem, co zrobiła Rosja.Jednak zapowiedź książki bardzo mnie zainteresowała i ją przeczytałam. Nie małe znaczenie miało to że napisał ją Garri Kasparow. Znany szachista i polityka? Ciekawe połączenie… I autor, i Władimir Putin są Rosjanami. Jednak to ich łączy. Choć Kasparow nie zna się na polityce to tworzy książkę która nie tworzy domysłów lecz jest dobrze argumentowana. Po przeczytaniu tej pozycji zaczynam się bać Rosji i ich „Cara”.

Książka Garri Kasparowa to płomienne oskarżenie zarówno pod adresem rosyjskiej kleptokracji, jak i samozadowolenia zachodnich państw demokratycznych w stosunku do Putina. Płynące stąd zagrożenie stało się głównym wyzwaniem naszej polityki zagranicznej, a argumenty Kasparowa mają kluczowe znaczenie [dla] zrozumienia, jak mu sprostać.
  Francis Fukuyama, Uniwersytet Stanforda

Książka napisana prostym, zrozumiałym językiem. Oczywiście w paru miejscach można by się czepiać złego złożenia zdań, ale nie jest najgorzej. Nie chce za dużo pisać o fabule i wszystkim co w niej jest bo zdradzę za dużo, dlatego zapraszam do przeczytania choć fragmentu.

O autorze:

Garri Kasparow – przez dwadzieścia lat był szachistą numer jeden na świecie. W 2005 roku wycofał się z zawodowej gry w szachy, by pokierować prodemokratyczną opozycję przeciwko Władimirowi Putinowi. W 2012 roku został mianowany prezesem Fundacji Praw Człowieka (Human Rights Foundation), zajmując miejsce po Václavie Havlu. Od 1991 roku stale publikuje na łamach „The Wall Street Journal”, jest także pracownikiem naukowym (senior visiting fellow) Oxford Martin School. Napisana przez niego w 2007 roku książka „Jak życie naśladuje szachy” została wydana w dwudziestu sześciu językach. Emigrant z wyboru – mieszka w Nowym Jorku wraz z żoną Daszą i dziećmi. [źródło – skrzydło książki]

Dziękujemy wydawnictwu Insignis za egzemplarz książki.

logo_insignis