.. bo Ty jesteś ze mną. Duchowe świadectwo z Syberii Walter J. Ciszek SJ, Daniel Flaherty

Ta książka to poruszające świadectwo siły wiary, która przezwycięża potęgę sowieckiego totalitaryzmu.

bo_ty_jestes_ze_mna

Liczba stron: 288
Wymiary: 130 x 203 mm
Oprawa: broszura ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7516-753-5
Tłumacz: Mariusz Biliniewicz
Rok wydania: 2016
Wydanie: Pierwsze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rodzaj: Książka

Ta książka to poruszające świadectwo siły wiary, która przezwycięża potęgę sowieckiego totalitaryzmu. Polecam ją każdemu, kto pragnie zrozumieć najgłębsze przyczyny upadku komunistycznego imperium.
 Rekomendacja prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego

Autor Ojciec Walter J. Ciszek, jezuita pochodzący z Shenandoah w Pensylwanii został wysłany na misje w obrządku wschodnim do Albertyna koło Słonimia, na Kresach Wschodnich. Wszystko się jednak zmieniło w 1939 roku gdy  wybuchła wojna. Ojciec Walter w przebraniu robotnika podążył z polskimi uciekinierami w głąb Rosji. W czerwcu 1941 roku zostaje aresztowany przez NKWD i osadzony jako ,,szpieg Watykanu”. Trafia najpierw do więzienia w Permie, a później do więzieniu na Łubiance.

,,Nie było bieżącej wody, za toalety służyły kubły. Metalowe zasłony w oknach przepuszczały niewiele światła i świeżego powietrza. Byliśmy brudni, nie mieliśmy ubrań na zmianę, spaliśmy na niemytej podłodze, chodziły po nas insekty. Panował wszechobecny, przyprawiający o mdłości smród, którego nie można było się pozbyć.”

W swoim życiu przeczytałam już wiele wspomnień ludzi. Największe wrażenie robią jednak  zawszę te dotyczące i pisane przez tych przebywających w łagrach, czy sowieckich więzieniach.

W łagrach księża byli traktowani źle, wzywano ich na przesłuchania, zabierano przywileje, starano się ich izolować od innych ludzi. Mimo tego do o. Waltera przychodzili więźniowie po radę i duchowe wsparcie, spowiadali się, rozmawiali o Bogu i religii. To było bardzo wiele dla tych ludzi.

Postawa ojca Ciszka jest niesamowita, bo to człowiek uparcie niezłomny, upatrujący we wszystkich przeciwnościach wole Bożą.
Zastanawiam się ile ja bym wytrzymała w tym wszystkim? Czy dałabym się złamać? I jak bardzo słaba jest moja wiara w Boga…

Ciekawe wydaje mi się to, że książkę napisał w 1976 r. i do dziś jego słowa są tak bardzo przemawiające i prawdziwe. Aż trudno uwierzyć, że świadectwo wiary może być tak mocne.  Jak czytamy w  wikipedia jego życie jest poddane badaniom, gdyż obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. I czekam na chwilę gdy zostanie to uczynione, bo to niezwykły człowiek.

Dziękujemy wydawnictwu Święty Wojciech za to że mogłyśmy przeczytać tak wyjątkową książkę wydaną u nich!

image002