„Afgańska perła” Nadia Hashimi

Powieść o silnych, odważnych kobietach, zamieszkującej wiejską prowincję Afganistanu. „Afgańska perła” w europejskim czytelniku budzi zrozumiały bunt i poczucie niesprawiedliwości wobec muzułmańskiego podejścia do kobiet i tego jak są traktowane.

Afgańska-perła_FRONT_RGB_72dpi_v01-2To książka trudna dla nas, kobiet samodzielnych, żyjących w nowoczesnym europejskim kraju.

Czas akcji powieści obejmuje XIX wiek i sięga po czasy współczesne. Historia w książce „Afgańska perła” Nadii Hashimi biegnie dwutorowo historia. To opowieść o życiu dwóch kobiet z jednej rodziny – żyjącej współcześnie Rahimy i jej praprababki. Dzieli je niemal sto lat, ale żyją w bardzo podobnej rzeczywistości. Ich życie pełne jest przemocy i pogardy dla kobiet. Które tak naprawdę nic nie znaczą w świecie mężczyzn.
Mimo wielu piętrzących się przeszkód i wrogości otoczenia obie kobiety podejmują walkę o swoją godność. Ich losy i wewnętrzne przeżycia śledzi się z zapartym tchem, momentami ma się wręcz wrażenie jakby się tam było!.

Narracja najczęściej zmienia się  zależnie od wiodącej postaci w poszczególnych fragmentach historii. Raz słyszymy Rahimę, innym razem – Szekibę. Ta naprzemienna relacja powoduje, że lekturę czyta się z zaciekawieniem. Urzekły mnie też opisy kultury Afganistanu, czy też życia codziennego ludzi mieszkających tam.
Niekiedy miałam wrażenie, że mam do czynienia ze swego rodzaju raportażem ze zdarzeń, i to dobrze napisanym reportażem. Jednak czasami bardzo długo nic się nie działo. Bardzo duża liczba dialogów spowodowała to że książka jest dynamiczna, jednak mam wrażenie że autorka troche przesadziła i niekiedy zabrzmiały one tak jakby były ciągnięte na siłę, a czasami po prostu śmiesznie…

Życie afgańskich kobiet przeraża okrucieństwem. I choć dla nas jest to szok, to musimy zdawać sobie sprawę że dla nich to normalność, bo one po prostu innego wzorca kulturowego nie znają. One nie wiedzą że mogą i powinny mieć jakieś prawa i godność. Żyją w zgodzie z tradycją przedmiotowego traktowania kobiet, uważają wręcz że to ich nasib – przeznaczenie.

W książce tej główne bohaterki, chociaż dzieli je ogromna różnica okresu dziejowego w którym żyły odnalazły sposób na choć ułamek wolności, niezależności-  w pradawnym zwyczaju przebierania się za chłopca , zwanym bacza posz oraz edukacji począwszy od nauki pisania i czytania po kursy komputerowe jak w przypadku Rahimy.  Więc książka to też kronika powolnych zmian zachodzących w Afganistanie oraz w życiu większości afgańskich kobiet.

Książka „Afgańska perła” uświadamiają mi jak mało wiem o kulturze muzułmańskiej. I że to co znamy, co słyszeliśmy, jest niestety prawdziwe. Chyba nigdy nie będę w stanie pojąć

Chyba nigdy nie będę w stanie pojąć tego jak działa Islam i tego co kieruje tymi ludźmi. W imię Boga mordują, kobiety traktują bez szacunku i jakichkolwiek praw, i czują się bezkarni.

Książka idealnie wpisuje się w temat aborcji i praw kobiet, o którym tak głośno teraz. Zastanówmy się czy nie doprowadzimy do podobnego traktowania kobiet w Polsce….

Już niebawem  nakładem Wydawnictwo Kobiecego pojawi się pierwsza w Polsce powieść o uchodźcach ,,Kiedy księżyc jest nisko”  autorstwa Nadii Hashimi.

Dziękujemy wydawnictwu za książkę….

kobiece

Wydawnictwo Wydawnictwo Kobiece
Autor Nadia Hashimi
Podtytuł Historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie
ISBN 978-83-65170-05-7
Rok wydania 2015
Format A5
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 480
Tłumaczenie Monika Pianowska
Tytuł oryginału The Pearl That Broke Its Shell
Stan nowa, pełnowartościowa
Podaj dalej! Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page