„Afgańska perła” Nadia Hashimi

Powieść o silnych, odważnych kobietach, zamieszkującej wiejską prowincję Afganistanu. „Afgańska perła” w europejskim czytelniku budzi zrozumiały bunt i poczucie niesprawiedliwości wobec muzułmańskiego podejścia do kobiet i tego jak są traktowane.

Afgańska-perła_FRONT_RGB_72dpi_v01-2To książka trudna dla nas, kobiet samodzielnych, żyjących w nowoczesnym europejskim kraju.

Czas akcji powieści obejmuje XIX wiek i sięga po czasy współczesne. Historia w książce „Afgańska perła” Nadii Hashimi biegnie dwutorowo historia. To opowieść o życiu dwóch kobiet z jednej rodziny – żyjącej współcześnie Rahimy i jej praprababki. Dzieli je niemal sto lat, ale żyją w bardzo podobnej rzeczywistości. Ich życie pełne jest przemocy i pogardy dla kobiet. Które tak naprawdę nic nie znaczą w świecie mężczyzn.
Mimo wielu piętrzących się przeszkód i wrogości otoczenia obie kobiety podejmują walkę o swoją godność. Ich losy i wewnętrzne przeżycia śledzi się z zapartym tchem, momentami ma się wręcz wrażenie jakby się tam było!.

Narracja najczęściej zmienia się  zależnie od wiodącej postaci w poszczególnych fragmentach historii. Raz słyszymy Rahimę, innym razem – Szekibę. Ta naprzemienna relacja powoduje, że lekturę czyta się z zaciekawieniem. Urzekły mnie też opisy kultury Afganistanu, czy też życia codziennego ludzi mieszkających tam.
Niekiedy miałam wrażenie, że mam do czynienia ze swego rodzaju raportażem ze zdarzeń, i to dobrze napisanym reportażem. Jednak czasami bardzo długo nic się nie działo. Bardzo duża liczba dialogów spowodowała to że książka jest dynamiczna, jednak mam wrażenie że autorka troche przesadziła i niekiedy zabrzmiały one tak jakby były ciągnięte na siłę, a czasami po prostu śmiesznie…

Życie afgańskich kobiet przeraża okrucieństwem. I choć dla nas jest to szok, to musimy zdawać sobie sprawę że dla nich to normalność, bo one po prostu innego wzorca kulturowego nie znają. One nie wiedzą że mogą i powinny mieć jakieś prawa i godność. Żyją w zgodzie z tradycją przedmiotowego traktowania kobiet, uważają wręcz że to ich nasib – przeznaczenie.

W książce tej główne bohaterki, chociaż dzieli je ogromna różnica okresu dziejowego w którym żyły odnalazły sposób na choć ułamek wolności, niezależności-  w pradawnym zwyczaju przebierania się za chłopca , zwanym bacza posz oraz edukacji począwszy od nauki pisania i czytania po kursy komputerowe jak w przypadku Rahimy.  Więc książka to też kronika powolnych zmian zachodzących w Afganistanie oraz w życiu większości afgańskich kobiet.

Książka „Afgańska perła” uświadamiają mi jak mało wiem o kulturze muzułmańskiej. I że to co znamy, co słyszeliśmy, jest niestety prawdziwe. Chyba nigdy nie będę w stanie pojąć

Chyba nigdy nie będę w stanie pojąć tego jak działa Islam i tego co kieruje tymi ludźmi. W imię Boga mordują, kobiety traktują bez szacunku i jakichkolwiek praw, i czują się bezkarni.

Książka idealnie wpisuje się w temat aborcji i praw kobiet, o którym tak głośno teraz. Zastanówmy się czy nie doprowadzimy do podobnego traktowania kobiet w Polsce….

Już niebawem  nakładem Wydawnictwo Kobiecego pojawi się pierwsza w Polsce powieść o uchodźcach ,,Kiedy księżyc jest nisko”  autorstwa Nadii Hashimi.

Dziękujemy wydawnictwu za książkę….

kobiece

Wydawnictwo Wydawnictwo Kobiece
Autor Nadia Hashimi
Podtytuł Historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie
ISBN 978-83-65170-05-7
Rok wydania 2015
Format A5
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 480
Tłumaczenie Monika Pianowska
Tytuł oryginału The Pearl That Broke Its Shell
Stan nowa, pełnowartościowa