Tańczymy już tylko w zaduszki- Szymon Opryszek, Maria Hawranek

“Tańczymy już tylko w Zaduszki” to debiut autorstwa Szymona Opryszka i Marii Hawranek. Książka to zbiór piętnastu reportaży. Jest to debiut książkowy tych uznanych publicystów.

tańczymy

Szymon Opryszek, Maria Hawranek

Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskie

Oprawa twarda
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Znak literanova

Szymon Opryszek publikuje w “Tygodniku Powszechnym” i Dużym Formacie”, mieszkał w Afryce i na Kaukazie, teraz zwiedza Amerykę Łacińską, zaś Maria Hawranek współpracuje z “Wysokimi Obcasami” i “Dużym Formatem”. Wspólnie zostali nominowani do Stypendium Newsweeka im. Teresy Torańskiej i nagrody Blog Roku w kategorii Podróże za projekt “Intoamericas”.

„Zatrzymaj się. Oto obok ciebie jest inny człowiek”

Tymi słowami Ryszarda Kapuścińskiego zaczynają swoją książkę autorzy. Zapraszając jednocześnie czytelników w barwną podróż po Ameryce Łacińskiej.

„Tańczymy już tylko w Zaduszki” to praca ukazująca niesamowitą różnorodność społeczną i kulturową Ameryki Łacińskiej. Książka to zbiór historii opisany przez młodych reporterów. Zebrane historie opowiadają przede wszystkim o ludziach, a każda z postaci jest wyrazista i głęboko zapada w pamięć. Z autorami odwiedzamy  Kolumbię, Peru, Meksyk, Ekwador, Boliwię, Wenezuelę, Paragwaj oraz Brazylię, czytając choć jedną historię z każdego z tych krajów.
Warto przeczytać całą książkę jednak i poszczególne reportaże czytane pojedynczo są ciekawą lekturą.

Naszą podróż zaczynamy od Kolumbii i regionu Antioquia, gdzie stykamy się z tajemniczą chorobą utraty pamięci przez jego mieszkańców, dziedziczonej genetycznie.  Z nimi odwiedzamy peruwiańskie kopalnie cennego kruszcu. Poznajemy mieszkańców Nashiry, wioski która położona jest w Kolumbii. Niby wioska jak wioska jednak zarządzana i zamieszkana jest ona przede wszystkim przez kobiety.

Ameryka Południowa część świata to bogate spektrum zbiorowości, wspólnot oraz środowisk. Ameryka Łacińska jest zróżnicowana pod względem obyczajowości i dziedzictwa. Jest to mieszanka która jest fascynująca, piękna. Z jednej strony jest bogata w mądrość zwykłego człowieka; ale też przeraża biedą, zacofaniem, kontrastami warstw społecznych.

Propozycja od wydawnictwa Znak literanova to ponad 300 stron nieznanych opowieści o Ameryce Łacińskiej. Autorzy przedstawiają  nam piętnaście reportaży które mają przybliżyć polskiemu czytelnikowi odległe kraje i egzotyczny świat.

Nasi reportażyści Maria Hawranek i Szymon Opryszek dotarli w  w miejsca, o których nigdy nie słyszeliśmy lub mało kto wie o ich istnieniu. Autorzy nie tylko dobrze i ciekawie piszą. Zadbali również o to aby było w ich opowieści jak najwięcej niezbędnych danych i faktów histrorycznych.

Dla miłośników literatury faktu pozycja obowiązkowa. Czytając ten zbiór reportaży można na moment przenieść się w zupełnie inny świat. Taki nieznany i nie zrozumiały dla nas europejczyków. To nie jest kolejny piękny album przepełniony ślicznymi zdjęciami przyrody. To książka opisująca kultury pokazująca jak naprawdę wygląda tam życie.

Za książkę dziękujemy wydawnictwu ZNAK Literanowa.

znak_nova