Najtajniejsza broń wywiadu

„Najtajniejsza broń wywiadu” Sebastiana Rybarczyka to książka tak naprawdę o relacjach międzyludzkich. To książka o wzajemnych relacjach, powiązaniach. zależnościach, układach i związkach. Jeśli dojdzie do tego uroda, wykształcenie, umiejętność nawiązywania kontaktów to agent był doskonały.

Najtajniejsza_bron_okladka-2-360x514
Tytuł: Najtajniejsza broń wywiadu
Autor: Sebastian Rybarczyk
Wydawnictwo: Fronda
Data premiery: 16.11.2015
Liczba stron: 264
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-8079-008-7

W książce jako motyw przewodni autor podkreślił rola kobiet w działalności wywiadowczej. Pokazuje że kobieta  bywała nie tylko “wabikiem” służącym do werbowania szpiegów i wydobywania informacji od obcych agentów. Rybarczyk udowadnia że kobiety często okazywały się utalentowanymi agentkami.

Książkę otwiera opowieść o sowieckim agencie Andrieju Bystrolotowie, który w przedwojennej Europie działał na rzecz Kraju Rad. W drugim rozdziale autor przedstawia początki działalności sowieckiego agenta – Kima Philby’ego i jego zwerbowanie, piękną Alice. Następny rozdział opowiada o ”piątce z Combridge”, ich homoseksualnych związkach i fascynacją marksizmem… Dalej jest jeszcze ciekawiej , ale o tym muszą się państwo przekonać czytając samemu tą pozycję.

Seks skandale i wielkie miłości. Brawurowe przygody asów wywiadu, wielkie intrygi i mroczne tajemnice. Szantaże, wielkie pieniądze, nieposkromione żądze skorumpowanych urzędników. Politycy wpadający w sidła służb specjalnych i oszukani idealiści lądujący w objęciach podstawionych piękności. Spektakularne akcje wywiadów, poprzedzone mozolną pracą analityków. Zdrady małżeńskie, wpadki szpiegów, które kosztowały ich dożywotnie więzienie.

Książka jest napisana ładnym, zrozumiałym, i żywym językiem dzięki czemu czyta się jak opowiadania. Publikacja została podzielona na  rozdziały mogące stanowić autonomiczną całość, dzięki czemu lektura nie sprawia problemów.

Pozycja wydana w miękkiej oprawie jest klejona, ale wygląda na solidną, zawiera 250 stron i jedynym minusem, choć nie bardzo istotnym mogą być zbyt małe literki. Brakuje mi też bibliografii czy też jakiś przypisów. Z przyjemnością zajrzałabym do lektur z których korzystał autor. Polecam tę książkę zarówno pasjonatom jak i laikom. Gratuluję kolejnej dobrej książki historycznej wydawnictwu Fronda.

Znajdziemy tam takie sławy jak: Dimitrij Bystrolotow, Harold A.R. Philby („Kim”), Artur Koestler, Guy Burgess, Ernest Hemingway, Martha Gellhorn, Judith Coplon, Wladimin Prawdin, Elizabeth Terrill Bentley, Jakub Gołos, Fidel Castro, Andreas i Heidrun Anschalg i wielu innych.

Sebastian Rybarczyk – dziennikarz i publicysta specjalizujący się w historii służb specjalnych. Publikował w min: Uważam Rze, Do Rzeczy, Focus Historia, Międzynarodowy Przegląd Polityczny. W latach 1997-2001 pracownik Departamentu Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. W ubiegłym roku opublikował „Niewidzialną Wojnę Szpiegów”.

https://web.facebook.com/Sebastian-Rybarczyk-mikroblog-1487405651480258/?fref=ts

Bardzo dziękujemy Wydawnictwu Fronda za książkę i dobrą współprace 🙂 🙂

logo fronda