„Kresowi Sarmaci” Joanna Puchalska

„Kresowi Sarmaci” Joanny Puchalskiej to czternaście opowieści z barwnego świata Kresów dawnej Rzeczpospolitej.

Kresowi Sarmaci”
Joanna Puchalska
Oprawa: twarda
Ilość stron: 464
EAN: 9788380790100
Cena detaliczna: 44.90 zł (brutto)

Sarmaci

Wielkie talenty, gorące uczucia, pasjonaci, wojownicy, oryginałowie. Zasady, których nigdy nie łamano. Czternaście opowieści z barwnego świata Kresów dawnej Rzeczpospolitej. Z krainy, która dla nas jest już tylko legendą. Dla nich była Ojczyzną.

Zawsze ciekawa dla mnie była kultura szlachecka. Dawne dzieje narodu polskiego i Ci szlachetni i dzielni ziemianie, żołnierze, księża…. Ci mężni działacze niepodległościowi, powstańcy i politycy.
Wszyscy oni wyznawali ten sam system wartości religijnych, obywatelskich, rodzinnych i obyczajowych.
Łączy ich herbowe pochodzenie i umiłowanie tradycji po przez wierność dawnym ideałom, i najważniejsze- duma z bycia Polakiem! W książce mamy do czynienia z sarmatyzmem rozumianym jako system wartości, który był skuteczną bronią w walce przeciw zaborcą. Który to, zaborca dobrze wiedział że niszcząc szlachtę i inteligencję, łatwo sobie podporządkuje pozostałe grupy społeczne.

Jak szlachcic Walicki księcia węgierskiego w karty ograł i jak handel dziełami sztuki szulerką maskował.
Jak dowódcę powstania Zygmunta Sierakowskiego generał-gubernator, owszem, nie rozstrzelał, ale powiesił.
Jak ziemianin Woyniłłowicz kościół fundował. Ale w stylu takim, co się go na cerkiew przerobić nie da.
Jak Tatarzy kresowi za króla polskiego się w meczetach modlili. Haremów zaś nie trzymali, bo i z jedną kobietą trudno czasem dojść do ładu.
I wiele, wiele innych…

Joanna Puchalska nakreśliła nam piękny, różnorodny obraz życia jak wiedli mieszkańcy dworów.Okazuje się, że  sarmaccy szlachcice  borykali się z podobnymi problemami jak my. Mieli więc problemy z sąsiadami którzy ich najeżdżali; oszustwami, hazardem, próbą zaistnienia w świecie. W książce znajdziemy też piękne opisy bohaterskich czynów.

Autorka starała się wiernie wiernie odtworzyć dialogi. Pracując nad książką korzystała ze źródeł naukowych: wspomnień, pamiętników, relacji światków wydarzeń. Udało jej się dotrzeć do bogatej liczby ilustracji, które są ogromną ozdobą tej publikacji.
Lubie książki pisane pięknym językiem . Joanna Puchalska niewątpliwie ma dobry warsztat pisarski. Jej książka jest autentyczna i lekka w czytaniu, pomimo merytorycznych odniesień do wielu prawdziwych faktów pochodzących ze źródeł historycznych. W tekście wyraźnie można wyczuć nostalgia i sentymentem za świtam, który już dawno przeminął. Czyżby autorka chciała żyć w tamtych czasach?

– Tak to już jest na tym świecie. Nic nie trwa wiecznie. Życie też. Nasi bliscy odchodzą. Kiedyś wszyscy się tam spotkamy. W niebie. Pewnie dziadunio patrzy teraz na nas i uśmiecha się.
– Ach, mameczko – westchnął chłopiec. – Dziadunio patrzy, bo tu jest tak pięknie…

„Kresowi Sarmaci” to piękna pozycja dla wszystkich nie tylko dla miłośników kultury staropolskiej, pozwalają bowiem wejść w barwny świat dawnej Rzeczypospolitej, tak bardzo zapomnianej i nie docenianej. Książka daje możliwość poznania detali pozwalających poszerzyć wiedzę historyczną, a także wniknąć w atmosferę dawnej epoki. Polecamy bardzo każdemu!

http://www.polskieradio.pl/7/1530/Artykul/1557168,Kresowi-Sarmaci – posłuchajcie książki czytanej w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

Musze pięknie się ukłonić Wydawnictwu Fronda za piękne wydanie tej książki. Jest tak ładnie „zrobiona”, że wracam do niej co kilka dni aby choć przez chwilę delektować się tym wydaniem. Porządna twarda oprawa, dobrze zszyta oraz wysoka jakość tuszu i papieru użytego na stronach książki powoduje, że publikacja ta być może „przeżyje” niejednego swojego właściciela. Dodatkowo chce podziękować za dobrze, wręcz podręcznikowo przygotowaną bibliografię (do każdego rozdziału oddzielnie umieszczoną)- zadowolony z niej będzie każdy  kto poszukuje publikacji z tematyki historycznej.

logo fronda