Trudne relacje rodzinne ze śmiercią w tle. „Całuję mama” Moniki Orłowskiej

całuje„Całuję. Mama” to powieść pokazująca skompilowane relacje rodzinne, które związane są z trudnymi tematami choroby i śmierci bliskich. To książka gdzie głęboko skrywane tajemnice, pretensje, fałsz, skrywane żale i nieporozumienia są wszechobecne i psują atmosferę w domu.

Autorka Monika Orłowska w tej książce opisała to co jest nam najbliższe, historię polskiej, zwykłej rodziny. Pełno w niej radości i smutku.

Po śmierci matki trzy siostry Besta, Joanna, Paulina spotykają się aby sprostać trudnemu zadaniu- uporządkowaniu rzeczy po kobiecie która je urodziła. W ciągu pięciu dni trzy różne kobiety próbują uporać się z rzeczami ale też, z wspomnieniami i niedopowiedzeniami. Jest to bardzo trudne, bo każda z nich jest inna.

Beata najstarsza z trzech sióstr jest już od dawna żoną i matką. Swoje pożycie małżeńskie i rodzinne rozpoczęła ona w bardzo młodym wieku będąc na początku studiów. Aktualnie wiedzie ustabilizowane życie, którego fundamentem są jej mąż i dzieci. Joanna jest dziesięć lat młodsza od swojej siostry została dyrektorem banku. Ona doskonale wie czego chce od życia. Również jest zamężna – jej mąż Marek jest artystą. Para ma już wszystko, do szczęścia brakuje im tylko dziecka, którego mimo prób nadal nie mają. Najmłodsza jest Paulina, która dopiero zaczyna swoje dorosłe życie. Dopiero, co wróciła z Londynu gdzie zapoczątkowała swoją karierę projektancką i próbuje na nowo ułożyć swoje życie w nowej rzeczywistości.

Czy śmierć matki na nowo zbliży do siebie rodzinę?
Które zagadki zostaną rozwiązane, a które nadal pozostaną w sferze domysłów?

Czy uda się złagodzić spory i odbudować więzi?
Czy siostry odkryją jakie tajemnice skrywała ich matka?
Czy dojdą do porozumienia i zapomną o sporach?

Ta książka to piękna podróż do okresu PRL-u. Bohaterki opowiadają nam o tamtych czasach w swoich wspomnieniach.
Akcja książki rozgrywa się głównie w domu zmarłej matki. Monika Orłowska sprytnie wplata we wspomnienia przeżycia z obecnego życia każdej z sióstr. Widać, że Joanna ma żal do Pauliny i przy każdej możliwej okazji daje jej to do zrozumienia. Najstarsza Beata, pomimo iż sama ma problemy, robi wszystko by pogodzić siostry i nie dopuścić do kolejnych konfliktów i kłótni. Chce aby cała rodzina się zjednała i razem przeżyła żałobę.

Monika Orłowska stworzyła intrygujące portrety psychologiczne głównych bohaterek. Ten zabieg spowodował że książka jest jedną z lepszych wydanych obecnie powieści.
„Całuję. Mama” to wzruszająca i jednocześnie zabawna książka o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Autorce udało się nakreślić trzy całkowicie odmienne charaktery, które zamknięte w czterech ścianach mieszkania zmarłej matki spotkają się ze sobą, by wywrócić do góry nogami cały swój czas. Bohaterowie ewoluują, są ludźmi z krwi i kości.
Wykreowane przez pisarkę bohaterki są takie jak przeciętne, normalne polki, mają podobne doświadczenia życiowe, poglądy. Bohaterki, tak jak wiele Polek, dźwigają bagaż doświadczeń.

Książka została doskonale napisana,poruszając temat śmierci oraz choroby bliskiej osoby. Pisząc o tak trudnych sprawach.autorka obciążyła „Całuję. Mama” silnym ładunkiem emocjonalnym, wplatając pozytywne, nastrajające optymizmem elementy.  To wciągająca, emocjonująca i mądra lektura o zawiłych relacjach rodzinnych. Gdzie świat jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje, a pozornie normalne wydarzenia i przeżycia mogą mieć różne znaczenie.

Za egzemplarz książki dziękujemy wydawnictwu Replika!

Wydawnictwo Replika

Wydawnictwo Replika