„Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie” Agnieszka Biela – świetny poradnik

Agnieszka Biela w „Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie”, podkreśla, że wypracowanie w sobie kreatywności to ciężka praca i nie da się jej „obudzić” w ciągu kilku, kilkunastu godzin szkoleń.

treningOto sposób na to by stać się kreatywnym, bardziej twórczym. Wystarczy:
– obudzić w sobie ciekawość  świata;
– stawiać sobie zaskakujące pytania;
– myśleć nieszablonowo, nie trzymać się kurczowo norm i zasad;
– eksplorować, kojarzyć, przekształcać, zmieniać;
– odpuścić sobie krytykę własnych pomysłów;
– tworzyć z radości samego tworzenia bez czekania na nagrody.

We wstępie do książki „Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie” Agnieszka Biela pisze:

…chciałam, aby moja książka stanowiła inną propozycję niż większość dostępnych na rynku wydawniczym. Zależało mi na tym, by była ona kompleksowa, łączyła najlepsze zalety opracowań specjalistycznych, instruktaży i i poradników w formie jak najkorzystniejszej dla czytelnika rozpoczynającego przygodę z kreatywnością. Pisałam ją zatem z zamiarem uwzględnienia trzech elementów, które wydają mi się najistotniejsze w rozwiązaniu kreatywności: 1) merytorycznej, rzetelnej wiedzy dotyczącej kreatywności, 2) potrzeby uzyskania przez czytelnika realnej, trwałej zmiany w sposobie myślenia i patrzenia na świat oraz 3) przełożenia zdobytej przez czytelnika wiedzy i umiejętności na jego codzienne funkcjonowanie…

Agnieszka Biela to psycholożka i trenerka umiejętności społecznych, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studium Pedagogicznego UJ. Autorka od 2011 r. prowadzi Ośrodek Twórczego Rozwoju „Skrzydlata Żyrafa” zlokalizowany w Sosnowcu. Organizuje warsztaty edukacyjne i rozwojowe dla przedszkoli, szkół i organizacji pozarządowych.

www.jezykiobce.net/jezykiobce_images/cms/1/1266_fragmentksiazkicropped.pdf – FRAGMENT

W książce tej autorka bardzo mocno opiera się na wiedzy i doświadczeniu Krzysztofa J. Szmidta. Pani Agnieszka podkreśla, że wypracowanie w sobie kreatywności to ciężka praca i nie da się jej „obudzić” w ciągu kilku, kilkunastu godzin szkoleń.
W części I (teoretycznej) czytelnik poznaje odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: skąd się wzięła „moda na kreatywność”; czym kreatywność jest i o co w niej naprawdę chodzi. W części drugiej autorka przestawia koncepcję treningu twórczości Krzysztofa Szmidta, na bazie której opracowała trening indywidualny zawarty poradniku. Część III (czyli od strony 85) to początek praktyki, czyli faktyczny trening według metody 5 kroków: przełamywanie barier, przyjmowanie nowej perspektywy, budowanie skojarzeń, twórcze przekształcenia i rozwiązywanie problemów (łącznie – 67 ćwiczeń). Każdemu z nich poświęcono osobny rozdział. Za szczególnie wartościowy uważam ten dotyczący rozwiązywania problemów.

Ogromną zaletą tej książki jest język. Prosty i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Genialną rzeczą w tej publikacji jest ogromna ilość świetnych ćwiczeń praktyczne. Poradnik zawiera ponad 130 różnorodnych ćwiczeń pobudzających twórcze myślenie. Wcielenie się w rolę MacGyvera, budowanie sieci skojarzeń czy też próbowanie metody trzech krzeseł Disneya – wszystkie te inspirujące zadania są dla każdego na wyciągnięcie ręki. Baza ćwiczeń zawartych w tej książce pobudza wyobraźnię i twórcze myślenie! Polecamy wszystkim: rodzicom, nauczycielom, tym wszystkim którzy pracują z dziećmi czy też prowadzą jakieś zajęcia z dorosłymi ludźmi. To świetna inspiracja dla wszystkich którzy chcą się rozwijać i pracować nad sobą na różnych polach rozwoju osobistego.

Bardzo dziękujemy wydawnictwu Samo Sedno za udostępnienie tej książki!

samosedno_logo