„Chłopiec duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia”. POLECAMY !!

397943-352x500Bohaterem książki jest Martin Pistorius, który w wieku 12-nastu lat stał się jednostką zależną od wielu osób, uwięzioną w swoim sparaliżowanym ciele. Pozbawiony jest możliwości wyrażania własnych uczuć przy pomocy słów.

Nie mogłem dać żadnego znaku ani wydać z siebie dźwięku, by poinformować innych, że odzyskałem świadomość. Byłem niewidzialny – jak chłopiec duch. Nauczyłem się więc dźwigać ten sekret i stałem się niemym świadkiem dni identycznych jak krople wody (…) Jestem jedynym świadkiem historii równie krwawej i przerażającej jak losy ludzi na ziemi.

Historia chłopca zaczyna się nieprzeciętnie powoli tracił pamięć i kontrolę nad swym ciałem. Po pewnym czasie wszystkie zmysły. A kolejni specjaliści nie mogąc pomóc rozkładają ręce. Tak mijają lata życia chłopaka. W pewnym momencie życia pojawia się dziewczyna która zauważa w nim iskierkę która daje nadzieję, że z chłopakiem można nawiązać kontakt. Od tego momentu życie bohatera się diametralnie zmienia, zaczyna on porozumiewać się przy pomocy symboli a wraz z rozwojem i poprawą stanu zdrowia zaczyna korzystać z kolejnych sposobów porozumiewania się, aż otrzymuje komputer wraz ze specjalnym oprogramowaniem. Martin otrzymuje pierwszą pracę, zaczyna żyć… Samodzielnie nauczył się informatyki, kończy studia, awansuje, wygłasza konferencję. Bohater bez zbędnego koloryzowania opisuje traktowanie ludzi takich jak on w niektórych ośrodkach pomocy społecznej w których pozostawał kiedy nie mogli się nim opiekować rodzice.

Tak wiele czasu zabrało mi pogodzenie się z czymś wprost niewyobrażalnym – z uwiezieniem we własnym ciele – że boję się nawet marzyć o możliwości zmiany mojego losu. Lecz mimo wszystkich dręczących mnie obaw, gdy myślę o tym, że może ktoś w końcu mnie zauważy, czuję, jak w mojej piersi cichutko trzepoczą skrzydła ptaka zwanego NADZIEJĄ.

Autor stara się nie użalać nad sobą, nie obwinia też za swój stan losu. Unika żalów i patosu co powoduje, że książkę „Chłopiec duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia” czyta się bardzo łatwo i z ogromną przyjemnością.

Książka jest bardzo trudna ze względu na to, że wymaga bardzo dużego zaangażowania emocjonalnego, dlatego nie da się przejść obok niej obojętnie. Wciąga bez reszty, pokazując, że mimo choroby trzeba mieć głowę pełną marzeń bo marzenia, dzięki naszej determinacji mogą się spełnić. Jest bardzo obrazowa co sprawia, że jest jeszcze bardziej emocjonująca.
Publikacja skłania do refleksji nad życiem oraz cierpieniem. Pozwala ona zauważyć jak ważna dla każdego człowieka jest zdolność porozumiewania się za pomocą mowy. Pozwala zwrócić uwagę na ważność prozaicznych gestów oraz istotność możliwości decydowania o sobie samym.

Mój umysł biega i skacze, szybuje, pikuje, wykonuje gwiazdy i salta, próbuje się uwolnić z zamknięcia, wyczarowując barwne błyskawice w świecie przepełnionym szarością. Ale nikt o tym nie wie, bo nie mogę wydobyć z siebie głosu. Wszyscy uważają mnie za pustą skorupę i właśnie dlatego od dziewięciu lat siedzę tutaj, dzień w dzień oglądając BARNEYA lub KRÓLA LWA, a kiedy pocieszałem się, że już nie może być gorzej, ktoś wymyślił TELETUBISIE.

Warto mieć tą publikację w swojej biblioteczce domowej- pozwala ona na patrzeć na świat oczami osoby z niepełnosprawnością. Polecamy książkę nie tylko osobom doświadczonym przez los, ale wszystkim aby zauważyli, że życie jest bardzo nieprzewidywalne dlatego trzeba je dobrze przeżywać.

Bardzo serdecznie dziękujemy wydawnictwu Znak Litera Nova za udostępnienie egzemplarza książki.

znak_nova

2 thoughts on “„Chłopiec duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia”. POLECAMY !!

Comments are closed.