Moniki Sawickiej „Dobrze, że jesteś” jako motywator dla tych którzy walczą o swoje nowe życie, bez tyrana i cierpienia

replika2Książka Moniki Sawickiej „Dobrze, że jesteś” to twarda szkoła życia, która pokazuje, że mimo bólu, cierpienia i wielu innych przeciwności trzeba pozbierać się, wziąć los w swoje ręce i iść naprzód.

Nazywam się Sawicka. Monika Sawicka. Jestem szczęściarą. Droga do tego, bym odważyła się tak o sobie pomyśleć, a co dopiero powiedzieć, była kręta i wyboista, nadal nią kroczę, ale uważnie odrabiam lekcje.
Jestem szczęściarą, ponieważ robię to, co kocham, i kocham to, co robię. Mam mądrą, piękną, zdrową córkę; mamę, która jest moją przyjaciółką; przyjaciół, którzy są wyjątkowo wyrozumiali i cudownie oddani.
Siła jest w działaniu, a sekret powodzenia tkwi w miłości do siebie, bo tylko gdy kochasz siebie, potrafisz kochać innych. By się czymś dzielić, trzeba to mieć.
Jestem prawdziwa. Upadam, podnoszę się, wybaczam i idę dalej
Piszę o ludzkich słabościach, miłości, przyjaźni, piszę o tym, co dzieje się w życiu każdego z nas.
Mam dwa psy, dwa koty, dystans do siebie, świata, sporo pokory i poczucie humoru. Mam wszystko, by być szczęśliwym człowiekiem.
Ty też możesz.
Nazywam się Sawicka. Monika Sawicka. I jestem Twoim lustrem.

Tak o sobie pisze Monika Sawicka, autorka książki „Dobrze, że jesteś.” Lukrowana, piękna i sielska okładka jest tylko przykrywką. To piękne opakowanie kryjące ból, cierpienie i wiele brzydkich rzeczy o których się głośno nie mówi. To książka dająca wiele emocji, pokazująca że można, a nawet trzeba pomimo przeciwności pozbierać się i walczyć o lepszy los. Ta książka to zaskoczenie i masę energii do walki o siebie.

To twarda szkoła życia, która pokazuje, że mimo bólu, cierpienia i wielu innych przeciwności trzeba pozbierać się, wziąć los w swoje ręce i iść naprzód.

Bohaterką książki jest Korneli, młoda dziewczyna która w domu nigdy nie zaznała ciepła i miłości. A rodzinne szczęście to coś co jest dla niej uczuciem nieznanym. Dlatego gdy tylko nadarza się okazja do wyrwania się z tej beznadzieja postawiania z tej okazji korzystać nie zastanawiając się nad konsekwencjami jej decyzji. Gdy była jeszcze nastolatką, wyszła za mąż. Chcąc szybko opuścić dom rodzinny, w którym znała tylko przemoc i brak miłości. Ukochany człowiek okazuje się także złym tyranem. Który nie tylko ją upokarza przez kilkanaście lat. Stosuje wobec niej brutalną przemoc domową.

Długo walczy z samą sobą, dopiero pewne wydarzenia pozwalają jej przejrzeć na oczy i walczyć o swoje życie i nowe wyzwania. Pod wpływem niewyjaśnionego impulsu, po dwudziestu latach nieustannych upokorzeń postanawia zacząć wszystko od nowa. Znów będzie musiała stawić czoła wyzwaniom i próbom normalnego życia. Zaczynanie nie będzie łatwe, a z mroku będą się wyłaniać duchy przeszłości.
W treść opisującą obecne zdarzenia wplecione zostały migawki z przeszłości oraz fragmenty z dziennika Kornelii. Całość można nazwać rozmową z samą sobą. Książkę można nazwać we fragmentach filozoficzną. Czasami nawet zakrawała ona o psychologię oraz o poradnik.

Kiedy chcemy sobie coś przypomnieć, zamykamy oczy. Zamykając oczy, otwieramy drzwi i wyruszamy w podróż. Ale żeby mogła się rozpocząć, potrzebujemy paliwa, które spowoduje, że nasz wehikuł czasu ruszy….

… Wspomnienia. Mogą być dobre lub złe. Zamykając oczy, otwieramy drzwi wejściowe do domu, który ma trzy kondygnacje, najczęściej piwnice oraz poddasze. Jest ogromny. Piwnica to niechętnie odwiedzana przez nas część domu. Parter to dzieciństwo, pierwsze piętro to młodość, drugie piętro to dorosłe życie, a trzecie- starość. Poddasze zostawiam na razie w spokoju, podobnie jak piwnice. Tylko my mamy klucz do naszych reminiscencji choć przecież często na zdjęciach w albumie towarzyszą nam inni ludzie. Ale tylko my możemy przekręcić klucz w zamku, w prawo lub w lewo. (…) 

Książka jest niezwykłym motywatorem. Warstwa przedstawiająca fabułę losu Korneli jest przykryta pewnym rodzajem poradnika dla kobiet w podobnej sytuacji jak nasza bohaterka.
Bardzo mi się podobają zamieszczone na początku każdego rozdziału cytatów poetyckich łódzkiej poetki Kai Kowalewskiej oraz w treści tekstu, wybranych słów wyłącznie polskich piosenek (Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Andrzeja Piasecznego i wielu innych- których listę mamy na końcu książki).

Historia naszej bohaterki dotyka wielu współczesnych tematów związanych z alkoholizmem, przemocą, gwałtem, utratą dziecka i innym związanymi z pragnieniem miłości, które bardzo często przekształca się w bolesny toksyczny związek z którego bardzo trudno się wyplątać.

Bardzo mi się podoba to że autorka porusza nie tylko trudne tematy. W treści swojej książki zawarła porady dotyczące opisywanych przez siebie tematów. Porady te są tak napisane że tak naprawdę nie czujemy że są to dobre rady, bardziej opowieść która pasuje do naszej historii.

To dopiero kilka miesięcy od przeprowadzki, a ona zna nowy dom jak przysłowiową własną kieszeń..

Podoba mi się bardzo dobór słów i metafory, którymi przepełniona jest każda strona. Ja bym najchętniej większość pozaznaczała i czytała, czytała, czytała… Książkę czyta się bardzo szybko. I chociaż  ma nieco ponad dwieście stron to można ją przeczytać w jeden weekend. Choć będzie to trudne, bo do niektórych fragmentów chce się wracać, czytać i zastanawiać.

„A gdy znajdziesz się już wśród obcych ludzi, będzie dla Ciebie zdumiewające, jak bardzo są oni przyzwoici. Nikt Cie nie wyśmiewa ani nie obmawia, nikt nie jest urażony twoim sukcesem ani nie rozkoszuje się Twoją porażką. To co było kiedyś, można zostawić za sobą, umorzyć w pewien sposób.”
Garrison Keillor „Rozstanie z domem”

Za udostępnienie tej książki bardzo dziękujemy wydawnictwu Replika i zachęcamy do zapoznania się z innymi pozycjami tego wydawnictwa na naszym blogu. Warto je czytać….

Wydawnictwo Replika

Wydawnictwo Replika

2 thoughts on “Moniki Sawickiej „Dobrze, że jesteś” jako motywator dla tych którzy walczą o swoje nowe życie, bez tyrana i cierpienia

Comments are closed.