„Bajki które zdarzyły się naprawdę”- historie kobiet które przeżły bajkę na jawie

Moczulska_Bajkiktorezdarzylysienaprawde_500pcxAutorka książki „Bajki które zdarzyły się naprawdę…” postanowiła opisać losy wybranych przez siebie postaci historycznych, ale robi to w nietuzinkowy sposób poprzez podzielenie tych historii na kilka rozdziałów, które to rozdziały są tytułami baśni, a losy bohaterek właśnie z tymi baśniami mają coś wspólnego.
Zabieg taki sprawia, że bohaterowie stają się bardziej przystępni, bardziej nas interesują a czasem identyfikujemy się z ich emocjami, charakterem i wyborami.

Rozdziały te to: Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Księżniczka na ziarnku grochu, Piękna i Bestia, Królewna Śnieżka.
Anna Moczulska, w książce „Bajki które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet” prezentuje sylwetki, aż dwudziestu historycznych postaci kobiecych, ich życie niestety rzadko przypominało bajkę.

Bo przecież to nie czarodziejska różdżka dobrej wróżki odmieniła los prawdziwych kopciuszków. One po prostu znalazły w sobie dość odwagi, rozumu a czasem zwykłego sprytu, by skorzystać z okazji, jakie podsunął im los, i tę bajkę napisały sobie same.

Kopciuszkami Moczulska nazywa te panny, które mimo braku urody fizycznej potrafiły rozkochać w sobie mężczyzn urodą duszy. Natomiast Śpiącymi królewnami nazywa autorka te dziewczęta, które bardzo późno zaczęły żyć własnym życiem, wyszły z cienia swoich opiekunów. Natomiast do kategorii Księżniczek na ziarnku grochu zaliczono bohaterki, których przekleństwem była płynąca w żyłach krew, arystokratyczna.
Królewnami Śnieżkami natomiast autorka nazwała dziewczątka, które oddają swój los i decyzje wobec siebie innym i nic nie robią, żeby wziąć swój los we własne ręce.

Autorka książki niezwykle ciekawie snuje opowieści z życia królowych i księżniczek, a robi to z bardzo dużą lekkością. Co sprawia, że książka pozbawiona jest powagi i dostojności cechującej publikacje historyczne, co jednocześnie sprawia, że książka jest niezwykłą lekturą.

Razem z królewną ocknął się zamkowy dziedziniec. Strażnicy o czerwonych gębach znów przytknęli do warg swoje szklaneczki z winem, podwórkowe kundle zaczęły ujadać, a nadziane na rożny kuropatwy obracać się nad ogniem. Wszystko wygląda więc tak, jakby wciąż trwał ten dzień, w którym piętnastoletnia królewna ukłuła się wrzecionem na wieży. Ale przecież minęło sto lat. Świat za zamkowym ogrodem w tym czasie nie spał – tętnił, żył i się zmieniał, i na pewno był obcy księżniczce !

Teraz słów kilka o stylu.
Język jest prosty i  bardzo luźny pasujący do stylu książki. Co sprawia, że pozycję tą czyta się bardzo szybko i bez wysiłku.
Długość rozdziałów jest idealna, ani za krótkie, ani za długie optymalne co sprawia, że czytający się nie nudzi.
Autorka książki posiada umiejętność zaciekawienia osoby czytającej, historią, którą opowiada.

Dodatkowym atutem tej książki jest wkładka ze reprodukcjami obrazów na których są uwiecznione bohaterki. Co pozwala samemu ocenić jakie one wizualnie były, czy faktycznie tak piękne a może, aż tak okropne?

Dlaczego w mojej recenzji nie ma żadnych nazwisk bohaterek? Bo nie chce wam niczego zdradzać, jak niebanalnie a jednocześnie trafnie autorka podzieliła postacie z przeszłości i dopasowała ich życiorysy do losów bajkowych postaci.

Więc jednak klątwa? Tak myślicie? I pewnie zaraz się uśmiechniecie zdziwieni tym zupełnie niebywałym zbiegiem okoliczności, w którym osobista krzywda Sydonii tak nieprawdopodobnie splotła się z nieszczęściami wielkich tego świata.

Bardzo lubię książki historyczne a tym bardziej jeśli są to biografie. Książka Moczulskiej spełnia oba te punkty a do tego jest pisana lekkim piórem co jest dodatkowym warunkiem na plus.
Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia książka tej autorki która opowiada losy niezwykłych kobiet z historii

Polecam gorąco tą pozycję i daje jej 5+ :)

Bardzo serdecznie dziękujemy wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

znak_nova

 

Podaj dalej! Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page

2 thoughts on “„Bajki które zdarzyły się naprawdę”- historie kobiet które przeżły bajkę na jawie

  1. Uwielbiam tę książkę! Na pewno wrócę do niej jeszcze, a na razie pięknie wygląda na mojej półce i polecam ją komu mogę ;) Dobrze, że są takie książki i można się z nich dowiedzieć trochę więcej o tych wszystkich władczyniach, tym bardziej, że język jest taki przystępny.

Comments are closed.