Anna Morawska pokazuje prawdziwe „Twarze depresji”!

Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że aż dziesięć procent populacji cierpi na depresję. Wokół tej choroby krąży wiele mitów i krzywdzących opinii. Ci, którzy jej doświadczyli, wspominają ten okres jako koszmar. Dziennikarka Anna Morawska w książce „Twarze depresji. Nie oceniaj. Zaakceptuj.

depresja

Twarze depresji

Anna Morawska

ISBN: 978-83-7943-960-7
Data wprowadzenia: 30-09-2015
Oprawa: okładka miękka
Liczba stron: 448

Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że aż dziesięć procent populacji cierpi na depresję. Wokół tej choroby krąży wiele mitów i krzywdzących opinii. Ci, którzy jej doświadczyli, wspominają ten okres jako koszmar. Dziennikarka Anna Morawska w książce „Twarze depresji. Nie oceniaj. Zaakceptuję.

DEPRESJA- często potocznie tak nazywamy zwykłe obniżenie nastroju czy też po prostu zły humor. Jednak trzeba wiedzieć że prawdziwa DEPRESJA ma wiele twarzy. DEPRESJA ( nazywana wcześniej  melancholią) to stan długotrwałego obniżenia nastroju. Jeśli trwa dużej niż dwa tygodnie warto się udać do lekarza…

Twarze depresji to książka, w której chciałabym pokazać różne oblicza tej choroby. Nie chodzi o to, żeby wskazywać palcem kogoś, kto ma depresję. Postanowiłam porozmawiać z ludźmi, którzy najlepiej wiedzą, czym jest „czarny pies” – tak depresję nazwał Winston Churchill. Brytyjski premier powiedział: „Jeśli odkryjesz, że przechodzisz przez piekło, to się nie zatrzymuj”. Depresja też sama się nie zatrzymuje. Ta choroba atakuje jak dziki zwierz i zabiera człowiekowi energię. „Szczeka” do ucha tak głośno, że życie przestaje mieć sens.

Anna Morawska miała styczność z tematyką związaną z DEPRESJĄ zarówno w pracy przy reportażach o tematyce społecznej, jak i studiach z psychologii. W czasie pracy nad książką przeprowadziła wiele rozmów z chorymi na depresję oraz ich bliskimi. Znajdziemy historie wielu osób, które próbowały popełnić samobójstwo, nie chciały się leczyć lub kompletnie nie wiedziały i nie rozumiały, co się z nimi dzieje. Które przeżyły bardzo wiele, często nie zrozumiane i odrzucone przez otoczenie.

Autorka zamieściła wywiady ze znanymi ludźmi chorującymi na DEPRESJĘ, czy też tymi którzy byli o krok od niej (m.in. Tomasz Jastrun, Olga Bończyk, Kamil Sipowicz, Andrzej Bober,  Marek Piekarczyk, Patrycja Markowska, Stanisław Soyka), wiele z osób z którymi rozmawiała chciało pozostać anonimowymi….Przeczytamy ciekawe spostrzeżenia lekarzy, psychoterapeutów, ludzi działających w kwestii uświadamiania społeczeństwa na temat choroby. Każda z tych osób przedstawia swój punkt widzenie, inną “twarz” depresji. Najważniejsze co wynika z tych wszystkich rozmów to, to że wobec depresji nie można zostać obojętnym. Należy ją też leczyć. Czy to farmakologicznie, czy za pomocą terapii, nie należy zostawiać jej samej sobie. Bo silniejsze przypadki mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, a nawet śmierci.

Z tej książki bardzo zrozumiale dowiemy się czym jest DEPRESJA, jakie są jej rodzaje. Przeczytamy również jak ją się prawidłowo diagnozuje oraz prawidłowo leczy. Autorka stworzyła wręcz, niezbędnik dla tych którzy chcą się czegoś dowiedzieć.

Uważamy, że ta książka powinna się znaleźć w każdym domu, jako obowiązkowa lektura. Dzięki nie być może wiele osób mogłoby prawidłowo zareagować i udzielić prawidłowej pomocy, gdy zauważą, że z kimś z jego otocznie dzieje się coś nieprawidłowego.