Lukrecja córka papieża

Fo_Corka-papieza_500pxLukrecja Borgia. Córka papieża Aleksandra IV- symbol rozbuchanych żądzy i rozwiązłości. Trzykrotna mężatka, matka nieślubnego syna, kochanka wielu mężczyzn. Oskarżana o kazirodcze związki z ojcem i bratem. Kobieta odważna, uwikłana w bezlitosną grę o władze. Jaka była naprawdę?

Na wstępie muszę wyjaśnić fakt „córka papieża”. W naszych czasach to bulwersuje. W dawnych czasach było to normą. Księża żyli tak jak wszyscy, mieli kobiety czy potomstwo. A społeczeństwo to akceptowało.
Rodrigo Borgia, zwany papieżem grzesznikiem, ma czwórkę ukochanych dzieci. Wynajmuje jednak mężczyznę (aby nie siać zgorszenia), który odgrywa rolę ojca, a Rodrigo pełni rolę wspaniałego wujka. Nadchodzi jednak moment, kiedy dzieci dowiadują się prawdy.

– Ale dlaczego przez tyle lat opowiadaliście nam te wszystkie kłamstwa?
– Gdyż wybuchłby wielki skandal, gdyby wyszło na jaw, że wicepapież, jakim do tej pory byłem, ma ukochaną żonę, z która spłodził czwórkę ubóstwianych dzieci. Wam również trudno byłoby wyjść z tego z godnością.
Lukrecja wybuchła płaczem, a wraz z nią także najmłodszy z braci:
– Zawsze mówiliście nam, że nie można kłamać – łka córeczka – że prawdy nie wolno zdradzić ani zhańbić. A teraz dowiadujemy się, że w naszym domu było wszystko fałszywe, oszukane. Nasz ojciec kłamał, biorąc nas w ramiona, kłamał, kładąc się do łóżka z naszą matką, i jesczez on, nasz wychowawca: wszyscy nieprawdziwi. Co powiemy naszym przyjaciołom, ludziom, którzy nas zapytają z ironią: „Jak się czują wasi ojcowie?”

Rodrigo spokojnie dopowiada:
– Odpowiedzcie, pytając ich: „A wasi?”. Bo to tez powinniście wiedzieć, w Watykanie i okolicach niewiele jest prawowitych dzieci i naprawdę poślubionych matek”.

Dzięki autorowi książki  „Córka papieża” Dario Fo poznajemy jaka była naprawdę. Autor ujawnia jej autentyczne listy i fragmenty dziennika. Dzięki czemu mamy możliwość poczuć to co ona czuła. A pamiętajmy że była ona córką najbardziej skorumpowanego papież, który posłużył się nią już w wieku 13 lat aby osiągnąć swoje polityczne cele.

Ofiarą składaną za każdym razem bez wątpienia była, już od dzieciństwa, Lukrecja. To ona wrzucona jest zarówno przez ojca, jak i brata w wir finansowych i politycznych interesów, bez krztyny litości. Nikt nie przejmuje się, co o tym myśli biedna córeczka. Poza tym jest kobietą, a to wyrok, który ma znaczenie dla ojca, przyszłego papieża, i brata, przyszłego kandydata. W niektórych chwilach Lukrecja była traktowana wręcz jak paczka o okrągłych piersiach i cudnych pośladkach.

Postać Lukrecji jest określana różnie przez historyków. Przez lata była oceniana jako zła, była przedmiotem manipulacji, bardzo często traktowana jako przedmiot rozgrywek czy też narzędzie do załatwiania przez ojca czy brata interesów. Jednak aby do końca aż tak ją krytykować. Warto pamiętać o tle społecznym i obyczajowym epoki w której żyła nasza bohaterka. W tamtych czasach kobieta była bezmyślnym stworzeniem które pięknie miało wyglądać i być całkowicie podporządkowane mężczyzną.

Lukrecja w materiałach źródłowych była opisywana jako osoba bez emocji, chłodna i wyrachowana. Dario Fo przekonuje że była kobietą próżną, rozmiłowaną w pieniądzach, wygodzie i luksusie. Kobietą bez swojego zdania, z płytkimi poglądami, żeby nie powiedzieć że głupią.

Dziewczyna trzykrotnie wychodziła za mąż, i za każdym razem było to małżeństwo aranżowane. Między małżonkami nigdy nie pojawiła się nutka przyjaźni. Dziewczyna nigdy nie zaznała ciepłych, miłosnych uczuć. To było coś normalnego w tamtych czasach, lecz każdy przecież potrzebuje miłości, a Lukrecja nigdy nie mogła odsłaniać swoich prawdziwych emocji. Nigdy nie było jej wolno „zdjąć maski” i być sobą. Być może dlatego stała się tka zgorzkniała i wyrachowana.

Nie wiem jak określić gatunek w którym zostały napisane te ponad 310 stron. Jest to połączenie powieści historycznej z elementami biografii. Podoba mi się to płynne połączenie. Ta książka zajmuje honorowe miejsce w naszym księgozbiorze.Jest napisana przez noblistę. Uczy, ale nie nudzi. Daje relaks w bardzo mądry sposób. Polecamy!

Za udostępnienie książki bardzo dziękujemy wydawnictwu ZNAK HORYZONT

logo_znak_horyzont08_2_