„Zachłanne na życie”- Sławomir Koper o Osieckiej, Braunek, Jędrusik, Czyżewskiej

24f57e5deb262bceb0b6554c9f14c2ee2015-05-27Najciekawsze kobiety swojej epoki: Agnieszka Osiecka, Małgorzata Braunek, Kalina Jędrusik, Elżbieta Czyżewska w opisie najpoczytniejszego polskiego autora biografii Sławomira Koper. Książka którą warto mieć!

O AUTORZE:

Sławomir Koper (ur. 1963), historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m. in.: Tajemnici sensacji świata antycznego, Miłości, seksu i politykiw starożytnej Grecji i Rzymie, Śladami pierwszych Piastów,Wędrówek po Polsce piastowskiej, Spaceru po Lwowie, Życiaprywatnego elit II Rzeczypospolitej. Aktualnie specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i historii polskiej obyczajowości XIX stulecia.
W swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. A polityk czy artysta ukazany „w szlafrokui kapciach” zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości. Sławomir Koper mieszka w Legionowie, oprócz historii pasjonuje się muzyką i sportem.”  (Cyt. http://www.slawomirkoper.pl/index.php/o-autorze).

Jędrusik, Czyżewska, Osiecka pojawiły się już w innych książkach tego autora. Autor na początku książki wyjaśnił, że postanowił powrócić do tych bohaterek bo w „Zachłanne na życie” nie miał ograniczeń objętości. Trudno mi jest powiedzieć czy są w książce zawarte nowe, ciekawsze fakty o kobietach, ponieważ nie czytałam wcześniejszych jego pozycji.
O ile o trzech paniach napisał bardzo wiele, to o Małgorzacie Braunek mamy ledwo zarys, szkic. Może to zapowiedź kolejnej książki? Oby… Bo to co pisze pozostawia wiele niedopowiedzeń i ciekawych wątków.

„Zachłanne na życie, to książka z gatunku tych lekkich i przyjemnych. Szybko się czyta i dobrze bawi. Pełno w niej historii związanymi z romansami, plotkami. Wzlotami i upadkami w życiu rodzinnym i zawodowym. To tematy o których każdy lubi czytać. Dzięki tej książce mamy okazję poznać nieznane fakty z życia znanych Polek. Pozwala ona też na poznanie ówczesnego życia społecznego, tak bardzo różniącego się od czasów współczesnych.

Dobrym zabiegiem było dołączenie zdjęć i ilustracji powiązanych z bohaterkami. Dzięki małej ilości dat do przyswojenia książka wydaje się być opowieścią nie publikacją o osobach żyjących.

Wszystkie kobiety opisane w tej książce miały swój styl bycia. o każdej z nich krążyły legendy. Ile w nich prawdy? A co było tylko plotkami? Tego tak naprawdę nie wie nikt, ale tak książka pozwala rozwiać mnóstwo nieprawdziwych faktów.

Dziękujemy: Wydawnictwo czerwone i czarne za udostępnienie książki

czerwone i czarne logo