Wzruszająca Jaruzelska w książce „Oddech”

OddechJaruzelska…. To nazwisko znają wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą że córka osoby która wprowadziła stan wojenny pisze książki. To pierwsze nasze spotkanie z tą autorką. która w swoich książkach porusza tematy które uchodzą za tabu. Poprzednie książki to: „Towarzyszka Panienka” i „Rodzina”. Jak czytamy w zapowiedzi „Oddech” jest najbardziej poruszającą i intymną częścią trylogii.

Ta część powstała już po śmierci generała Wojciech Jaruzelskiego. Był to jej ojciec, więc jest bardzo dużo emocji związanych z tym wydarzeniem. Mam wrażenie że książka jest nie jako lekiem na żałobę, a czytelnicy towarzyszą pani Monice w jej przejściu. Szczerze i prawdziwie dzieli się emocjami i przemyśleniami.

Czytając tą książkę bardzo dużo sformułowań i myśli pasuje do tego co myślimy. Niejednokrotnie są to dokładnie te same przemyślenia, tylko tak ładnie ubrane w słowa. W książce Monika Jaruzelska pisze o trudnym życie we współczesnym świecie. O chorobie i śmierci ojca (poznajemy wiele informacji o których nie wiedziałyśmy, bo nie czytamy prasy brukowej…). Pisze o swoich relacjach z matką po śmierci ojca. Książka składa się z notatek, krótkich fabuł budowanych na podstawie anegdoty, piosenki, cytatu albo nastroju autorki.

Dawno nie trafiłyśmy na tak dobrą pozycję książkową która pozwoliła na wyciszenie, refleksje. Dała powody do przemyśleń. Bardzo potrzebna i mądra lektura.

Autorka celnie obserwuje życie, ludzi i otoczenie. Pisze mądrze i celnie, często odnosząc się do swoich przeżyć i trudnego życia.

Tytuł: Oddech
Autor: Jaruzelska Monika
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Ilość stron: 272
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-05-06
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu (mm): 24 x 230 x 142
Indeks: 16667181

Autorki strony bardzo dziękują wydawnictwu Czerwone i Czarne za udostępnienie tej pozycji. Jednocześnie zachęcają do zapoznania się z innymi pozycjami tego wydawnictwa: „Zachłanne na życie” i „Jak robić dobrze”.

czerwone i czarne logo