Zanim odszedł- Edyty Świętek

zanim odszedlDziewczyna nigdy nie poznała swojego ojca, a matka nie chce nic jej o nim zdradzić. Caro też ma wrażenie że w jej rodzinie jest jakaś tajemnica.

Są tylko zdjęcia mężczyzny o imieniu Karol. Dziwnym zbiegiem okoliczności dziewczyny mają zdjęcia tego samego człowieka. Jak to możliwe i co je łączy?

 

Zastanawiam się czy „Zanim odszedł” Edyty Świętek to po części powieść biograficzna. Bo bardzo wiele wątków z tej książki bardzo pasuje do życia autorka 🙂

 Karolina, po tragicznej śmierci męża i utracie dziecka, długo nie może dojść do siebie. Zachęcona przez przyjaciółkę, Sylwię, postanawia przelać swoje emocje na kartki książki. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę, a Karola pisze i wydaje coraz to kolejne powieści. Oparcie znajduje w przyjaciółkach – krzykliwej i przebojowej Sylwii oraz dopiero co poznanej za pośrednictwem Internetu Caro…..

OPIS z OKŁADKI

Karolina układa swoje nowe życie pomału drobnymi kroczkami. Jej życie to pasmo dziwnych wydarzeń. Ty złych (tragiczna śmierć męża i utrata dziecka), i dobrych ( staje się znaną i dobrą pisarką). Ma przyjaciół Sylwie- zwariowaną i pełną życia dziewczynę, która jest jej agentką. Właśnie za jej namową zaczyna korzystać z portali społecznościowych. Poznaje tam Caro która jest autorką dobrze przyjętych tomików wierszy.
Kobiety poczuły do siebie nie tylko sympatie, zauważają że łączy je zadziwiające podobieństwo.
Dziewczyna nigdy nie poznała swojego ojca, a matka nie chce nic jej o nim zdradzić. Caro też ma wrażenie że w jej rodzinie jest jakaś tajemnica. Są tylko zdjęcia mężczyzny o imieniu Karol. Dziwnym zbiegiem okoliczności dziewczyny mają zdjęcia tego samego człowieka. Jak to możliwe i co je łączy?

Książka ta jest bardzo dobrze napisana. Ładny język i proste, zrozumiałe zdania. Porusza bardzo wiele problemów: samotność, przeciętność, wszechobecne marzenia o lepszym, bogatszym i piękniejszym życiu. Bohaterki poszukują swojego miejsca w świecie. Aby to osiągnąć muszą poukładać swoją przeszłość…

 Dzięki tej pozycji możemy poznać rynek wydawniczy w Polsce. Więc jest ciekawą pozycją dla wszystkich miłośników czytelnictwa. Przeczytamy o Targach Książki, możemy po bywać na salonach, poczytać Blogosferę czy też poznać grupy Facebook, poznać recenzentki i wiele innych rzeczy. ( Autorka dała nam możliwość poznania świata pisarzy, zobaczenia jak ciężka i trudna jest droga do wydania powieści).

… Z czasem okazuje się, że z wirtualną znajomą łączy ją zadziwiająco wiele podobieństw, a w kobietach rodzi się podejrzenie, że mogą one być ze sobą spokrewnione. Wrażenie to jest tym silniejsze, że Karolina nigdy nie poznała swojego ojca, który zmarł przed jej narodzinami, a jej matka uparcie nabiera wody w usta, kiedy kobieta próbuje dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach. Caro również odnosi wrażenie, że jej rodzina coś przed nią ukrywa. Czy stare zdjęcia, które obie kobiety posiadają, mogą przedstawiać tego samego mężczyznę – Karola, który prawdopodobnie jest ich ojcem? Nic nie jest jednak takie, jak się wydaje, w dodatku nie tylko Karolina i Caro ukrywają swoje małe sekrety…

OPIS Z OKŁADKI

Zanim odszedł” to  książka która właściwie może zostać uznana za dwie oddzielne historię. Z pozoru są one ze sobą nie związane (pierwsza rozpoczyna się w 1979 a druga w 2014). Czytałyśmy już inną powieść Edyty Świętek i po raz kolejny jesteśmy zauroczone jej umiejętnościami pisarskimi. Doskonale połączyła dwie płaszczyzny historyczne, tworząc spójną i ciekawą całość, która z każda przeczytaną stroną wciąga coraz bardziej…

Autorka w swoich powieściach porusza nieszablonowe problemy i tematykę. Tym razem też porusza problematykę  samotności, śmierci bliskiej osoby, zdrady.Są to problemy które spotykają na co dzień każdego z nas, zwykłych ludzi. Dzięki takiemu doborowi tematyki książka trafi do serca każdego i na pewno zmusi do refleksji.

Inna książka o której możecie przeczytać u nas to: „Cienie przeszłości” Edyty Świętek

Za udostępnienie tych książek dziękujemy Wydawnictwu Replika

Wydawnictwo Replika

.