„Zabijemy albo pokochamy”. Opowieść o Rosji- Anna Wojtacha

„Zabijemy albo pokochamy” to reportaż Anny Wojtacha opowiadający o… Rosji. Naszym wielkim sąsiedzie. Nie koniecznie lubianym i docenianym.

Pełna emocji opowieść o romansie polskiej dziennikarki z wyjątkowo kapryśną damą – Rosją.

Wojtacha_Zabijemyalbopokochamy_500pcxJaka jest nie wie nikt. To tak ogromny kraj że ciężko go całego poznać a co dopiero zrozumieć. Książka wyróżnia się autentycznością, bo autorka żyła wraz z mieszkańcami. Autorka utożsamia się z mieszkańcami i stawia siebie na równi z nimi. Opowieści chwytają za serce bo są opowiadane bez fałszu, przemawia przez nie prawdziwy i wyjątkowy obraz duszy Rosjan z jednej strony ciepłych i gościnnych, a z drugiej złych, brutalnych i wrogich. Niektóre opowieści brzmiały jak bajka i były miłym rysem narodu a inne chwytały za gardło i wydawały się tak niemożliwe w kraju cywilizowanym.

„Z nami to jest prosta sprawa: albo cię pokochamy, albo cię zabijemy”

Autorka jest obiektywna, stara się zrozumieć (i nam wytłumaczyć) tą wielką miłość Rosjan do ich prezydenta- Putina. Stara się nam wytłumaczyć i pokazać sposób rządzenia tego prezydenta i to dlaczego Rosjanie tak bardzo mu ufają. Na swojej drodze spotyka również tych przeciwnych takiemu sposobowi rządzenia. Oni wiedzą doskonale, że muszą się dostosować i żyć tak jak nakazuje władza, inaczej ich los będzie bardzo okrutny…

Autorka spotyka ludzi którzy walczyli na wojnie, ale do dzisiaj nie wiedzą za co i dla kogo. Spotyka biednych, bezdomnych, budowniczego Gazoportu i zwykłych mieszkańców wsi. Autorka, wraz ze swoimi rozmówcami wypiła dużo wódki, ale dzięki temu „rozwiązują im się języki” a książka staje się bardzo szczera i prawdziwa. Bez lukrowania i gładzenia tematów wrażliwych i trudnych. Z każdą stroną tej książki Rosja staje się nam bliższa. Poznajemy ją bardzo prawdziwie i emocjonalnie.

Widzisz, Rosja to jest pewien stan umysłu… Może tego nie widać, ale, uwierz mi, jesteśmy potwornie zakompleksionym narodem i to dlatego właśnie z taką rozkoszą słuchamy słów naszych wodzów o rosyjskiej potędze i sile, o rosyjskiej dumie i honorze… Od wieków cały czas ktoś nam zagraża. Jak nie Polacy, to Amerykanie, jak nie Amerykanie, to Czeczenii. Ruszamy wtedy z tym urrra! i wpieriod! Lecimy jak ćmy do ognia i jeszcze jesteśmy z tego dumni. Kopią nas w dupę, a my prosimy o więcej, bo przecież dostać kopa w dupę od władzy to czysta rozkosz. Bez niej bylibyśmy jak dzieci we mgle, zginęlibyśmy. Dlatego potrzebny jest Putin, dlatego tak go kochamy… Anuszka, powtarzam ci: ten naród trzeba trzymać za mordę…

Podziwiam panią Anne za to że w morzu wypitej wódki i bełkotu pijackiego potrafiła wyłapać sens słów i tak bogato i ładnym językiem napisać ten reportaż. Każde napisane słowo jest w tej książce szczere i prawdziwe, pełna jest emocji. Autorka przekroczyła w pewnym sensie granice dziennikarstwa. Nie potrafi oddzielić emocji, stać się tylko osobą przekazującą wydarzenia, „stać obok”. Obdziera siebie z prywatności, pokazuje nam swój romans, prywatne, osobiste przeżycia, pokazuje siebie w niedogodnych, intymnych sytuacjach. To łamanie pewnych zasad dziennikarstwa, ale daje nam to prawdziwy obraz przeżyć, możemy niemal że poczuć, zrozumieć autorkę. My jesteśmy bardzo blisko dziennikarskiego świata, więc wiemy jak bardzo jest trudno oddzielić prace od życia prywatnego, jak bardzo trudno jest nie pokazać w reportażu swojej opinii i przeżyć. Czasem po prostu się nie da. I ta książka jest takim przypadkiem.

Mamy dystans do Rosjan, Nie lubimy ich i cały czas czujemy żal za wojenną historię.
Ta książka pokazuje jak bardzo życzliwymi i sympatycznymi są ludźmi, jak bezinteresownie potrafią pomagać i jak bardzo są gościnni i jednak pozytywnie do nas nastawieni…

Autor: Anna Wojtacha
Tytuł: Zabijemy albo pokochamy
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2015-04-07
ISBN: 978-83-240-2664-7
Liczba stron: 304
Znak literanova
Format: 144×205
Cena katalogowa: 36,90 zł – widziałyśmy o wiele taniej- więc proszę się nie sugerować!

znak_nova

 

2 thoughts on “„Zabijemy albo pokochamy”. Opowieść o Rosji- Anna Wojtacha

  1. Jak ktoś się jeszcze waha czy sięgnąć po tę książkę, to polecam w 100%, niezależnie od nastawienia do Rosjan i ich kraju. Znajdziemy tu wszystko co w dobrej powieści – miłość, namiętność, przygodę, niebezpieczeństwo oraz ciekawych bohaterów. Podoba mi się też sposób pisania Anny Wojtachy.

Comments are closed.