„Obietnica Łucji”- wzruszająca opowieść o nadziei i prawdzie

obietnica lucjiDawno nie czytałam takiej pozycji jak „Obietnica Łucji”. Autorka napisała w niej wiele prawdy. Pod przykrywką „lukrowego” świata opowiada o wielu prawdach które rządcom w świecie. Książka ta jest bardzo aktualna i myślę, że wielu czytelników w nie jednej scenie odnajdzie swoje lustrzane odbicie.

 

 

 

Beata Tyszkiewicz o tej książce powiedziała tak:

Opowieść o miłości wbrew wszystkiemu i wszystkim. Nie mogłam się od niej oderwać. Nie mogę o niej zapomnieć.

Nazwisko autorki książki „Obietnica Łucji” Doroty Gąsiorowskiej nic Wam nie powie. Jest to jej debiut literacki. Naprawdę udana powieść obyczajowa jej wyszła. Okładka przyciąga wzrok jest taka delikatna i intrygująca. A treść skłania do przemyśleń.

Zapowiedź wydawnictwa brzmiała strasznie zwyczajnie. Kolejna książka o dziewczynie która po smutnych i bolesnych przeżyciach postanawia się przeprowadzić do małego miasteczka, gdzie szuka ukojenia i spokoju.

I wszystko to było, jednak książka tak jest napisana że przeczytałam (Marta) ją w dwa dni. A książka nie jest malutka, bo liczy sobie aż 430 stron.

Łucja rozwodzi się z mężem i postanawia zmienić swoje życie zupełnie. Zamienia luksusowe życie w mieście, na skromną posadę nauczycielki historii.
Motyw kobiety po przejściach jest bardzo często wykorzystywany przez autorów powieści. I tu mamy podobny schemat jednak książka z każdym rozdziałem wciąga coraz bardziej. Pojawiają się elementy dramatu- gdy bohaterka poznaje mamę jednej z uczennic, Ani.

Historia tej małej dziewczynki przypomina Łucji jej życie, bo sama borykała się z podobnymi problemami. Bohaterka bardzo związuje się z jej mamą i składa jej pewną obietnice. Która bardzo zmienia jej życie.

Łucja od razu zdobywa moją sympatie. Jest spokojna, uważna. Ma instynkt macierzyński o którego istnieniu nawet nie wiedziała, dopiero po poznaniu dziewczynki która potrzebuje wsparcia zaczyna dostrzegać jak jej tego brakowało. Autorka pięknym słownictwem potrafi opisać te uczucia i emocje.
Wątek Ani i jej mamy bardzo mnie zasmucił. Nie ukrywam że bardzo się wzruszałam czytając tą historię. Bo ten watek jest jakby wyciągnięty z życia.

Atutem tej powieści są przepiękne opisy wsi. Szczególnie trafiły do mnie te momenty książki które przedstawiały stary i urokliwy, zabytkowy pałacyk. Aż zamarzyło mi się aby poszukać takiego miejsca przykrytego białym śniegiem.

Chodź historia małej Ani jest głównym wątkiem książki, nie brak w niej również innych ciekawych. Chociażby ten miłosny- serce Łucji zaczyna bić mocniej do muzyka Tomasza. Inne wątki to zwariowana Eleonora….

Książka ta jest może zbyt lukrowana, bo nie ma tam takiej zwykłej prozy życia jak palenie w piecu czy też przygotowywanie posiłków, ale czyta ją się świetnie. Przesycona jest piękną muzyką (którą dzięki dobrym opisom niemal słyszymy)., emocjami, miłością i wiarą w nadzieję która do końca nie powinna nas opuszczać.

Dawno nie czytałam takiej pozycji jak „Obietnica Łucji. Był to dla mnie ogromny ładunek emocjonalny. Na długo historia ta zostanie w mojej głowie. Autorka napisała w niej wiele prawdy. Pod przykrywką „lukrowego” świata opowiada o wielu prawdach które rządcom w świecie. Książka ta jest bardzo aktualna i myślę, że wielu czytelników w nie jednej scenie odnajdzie swoje lustrzane odbicie.

Książka ta jest prawdziwym przykładem jak życie wygląda, że tak naprawdę ma słodko- gorzki smak. Że przez moment uśmiechamy się do losu bo jest dla nas bardzo łaskawy, by za chwile płakać bo wszystko rozpada się jak domek z kart. Czytając tę książkę znów zdałam sobie sprawę jak wiele mam w życiu szczęścia. Jak bardzo cenna jest ta przewidywalna codzienność. Jak szybko to co jest dobrego w życiu może się skończyć. I że trzeba czerpać z tych dobrych momentów jak najwięcej.

Jak pisałam na początku, książkę czyta się bardzo szybko. Być może jest to spowodowane ilością wątków i dynamiczną zmianą akcji. Na pewno wpływa na to barwny język i ładna składnia. Spodobał mi się układ tej książki. Nie za długie rozdziały (co pomoże czytać tym co mają mało czasu, bo można sobie ustalić ile czytamy dziennie), do tego każdy zatytułowany krótko- co pozwala przewidzieć o czym będzie ten rozdział.

Książkę czyta się lekko. Co prawda jest bardzo przewidywalna ale to mi w niej wcale nie przeszkadzało. Co prawda jest tam  kilka wydarzeń w które jest trudno uwierzyć, ale to nie psuje całego wrażenia. Książka ma swój urok i ja ją bardzo polecam każdemu.

Dorota Gąsiorowska
Obietnica Łucji
Oprawa miękka
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2015-03-02
ISBN: 978-83-240-2660-9
Liczba stron: 400
Znak literanova
Format: 144×205
Cena katalogowa: 34,90 zł

*Autorki dziękują wydawnictwu ZNAK za tą pozycję. Jednocześnie informują z radością że to Wydawnictwo postanowiło nawiązać współprace z www.ksiazkaznadzieja.pl