Prawdziwe życie Dam Złotego Wieku według Kamila Janickiego

„Damy Złotego wieku” Kamila Janickiego przeczyta każdy z przyjemnością.

Nigdy nie przepadałam za książkami historycznymi, bo te które czytałam przepełnione były zawsze datami i suchymi faktami. Zawsze, za to przyciągały mnie silne kobiety. Dlatego propozycja przeczytania tej pozycji bardzo mnie ucieszyła, od dłuższego już czasu miałyśmy ochotę do niej zajrzeć. Bo recenzję ma doskonałe.

Chodź bohaterkami tej książki są różne kobiety- władczynie, to tak naprawdę główną bohaterką tej książki jest Bona Sforza której wpływ na losy dynastii Jagiellonów, Polski, a nawet całej Europy okazał się być niebagatelny zarówno za życia, jak i wiele lat po jej śmierci

Postaciami które tam się pojawiają niejako na drugim planie są: jej synowa Barbara Radziwiłłówna i córka Anna Jagiellonka. Ale tak naprawdę to wielką królową Bona i jej życie przedstawia ta książka.
Wszystkie trzy królowe są znane w naszej świadomości poprzez pryzmat filmów i seriali. I nawet średnio zainteresowany historią człowiek coś tam wie, a na pewno słyszał o Królowych.
Autorem tomiska które liczy sobie prawie 500 stron jest Kamil Janick, autor innych bestsellerów w podobnej tematyce ” Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej” i ” Upadłe Damy II Rzeczpospolitej”.

Bona Sforza - rekonstrucja wyglądu Polskiej KrólowejOn właśnie pokazuje nam świat nie lukrowy jak z bajki, lecz pełen intryg, pełen politycznych rozgrywek o władze i pieniądze, nierządu, zdrad, kłamstw. Dzięki niezwykłej staranności autora i umiejętności pracy ze źródłami historycznymi mamy okazję poznać prawdziwe życie na dworach królewskich.

Autor odkrywa przed nami kulisy historyczne, a nierzadko i pobudki decyzji podejmowanych nie tylko przez bohaterki książki, ale i towarzyszących im mężczyzn – Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, Henryka Walezego, Stefana Batorego, i wielu innych postaci mających wpływ na życie na królewskim dworze i na terenach posiadanych przez królewskie głowy.

Barbara Radziwiłłówna w bogato zdobionej sukni i z osobliwym nakryciem głowy. Portret z serii miniatur wykonanych w warsztacie Łukasza Cranacha młodszego.Potężne tomisko to nie tylko świetny tekst, ale także doskonale dobrane ilustrację. Autor wybrał dla nas dużą ilość ryci, reprodukcji obrazów z epoki. Pokazuje wygląd dawnych budowli w ich pierwotnym kształcie oraz jak wyglądają one teraz. Wszystko dobrze opisane. Jednak mam jedno ale- niestety wszystkie ilustrację są czarno- białe, co odbiera trochę im uroki, i daje wrażenie że książka jest czysto naukowym materiałem.

Jedyny zachowany portret młodej Bony to drzeworyt sporządzony prawdopodobnie w 1521 roku. Z prawej - współczesna próba odtworzenia stroju i wyglądu Bony w wykonaniu fundacji Nomina RosaeNiewątpliwym plusem tej pozycji wydawniczej jest język. Niby prosty i zrozumiały dla każdego, jednak bardzo bujny i ładny. Książkę czyta się cały czas jak powieść. Z ciekawymi zwrotami akcji, opisami przyrody. Opisy bohaterów też są świetnie przygotowane, aż czasami możemy sobie wyobrazić jak oni wyglądali. Bardzo mi się podoba to, że autor bardzo często polemizuje z tezami historyków i biografów, (często się z nimi nie zgadza) rozprawia się z mitami i stereotypami pokutującymi w powszechnej świadomości. Książka próbuje czasami wyjaśnić wiele nieścisłości które namnożyły się w przekazach historycznych.
Autor snuje swoje opowieści z wielkim rozmachem, interesująco, podpiera je źródłami, anegdotami i cytatami co powoduje że czyta się bardzo szybko i co chwilę się uśmiechamy.

Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August. Tak wyobrażał sobie słynną parę Jan Matejko.Autor podjął się oceny zachowań i charakterów swoich bohaterów. Więc książka nie jest tylko suchym przekazem faktów lecz prawdziwie obrazuje wydarzenia z tego okresu. Dzięki temu czytelnik jest wstanie sam rzetelnie przemyśleć przedstawione fakty. Sama wielokrotnie czytając książkę zaglądałam do internetu w poszukiwaniu szerszych informacji na temat kontekstu historycznego poruszonego w książce. Wzbudziła ona moje zainteresowanie historią Polski. Więc z czystym sumieniem polecam ją Wam jako prezent dla młodszej części czytelników, tych co to mówią, że historia to najnudniejszy przedmiot w szkole, Myślę, że nie jeden raz będą mogli zaskoczyć swoich nauczycieli wiedzą. A Ci co już skończyli szkoły na pewno zabłysną wiedzą w „towarzystwie”.

Młoda Bona SforzaDla mnie jako socjologa te pięć rozdziałów książki to świetna dawka życia społecznego w XVI wieku. Pamiętajmy że Bona do Polski przyjechała z Włoch. Była to ciężka i długa podróż, pełna przeróżnych zdarzeń. Zarówno ona jak i król musieli zachowywać wszelkie nakazane obyczaje i zwyczaje. Królowa przywiozła ze sobą swoje wychowanie i przyzwyczajenia i starała się je wprowadzać w Polsce, ale musiała też nauczyć się naszych obyczaj. I o tym też przeczytamy.

Książka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie i długo siedziała w mojej głowie. Bo życie w czasach królewskich zawsze wydawało mi się takie piękne. Bogato zdobione suknie, piękne wnętrza, spotkania, bale…. Jednak w tej literaturze widzimy zupełnie inny obraz epoki renesansu. Inny, smutniejszy obraz kobiet. Przynależność do rodu Jagiellonów niosło za sobą zobowiązania i poświęcenia. Widzimy kobiety potężne i dumne jednak samotne, niekochane i nieszczęśliwe.

Kamil Janicki – historyk, publicysta, redaktor i pisarz. Autor książek „Pijana wojna”,„Pierwsze damy II Rzeczpospolitej” „Upadłe damy II Rzeczpospolitej” oraz współautor „Elit w II Rzeczpospolitej” i „Źródeł nienawiści”. Poza tym napisał kilkaset artykułów popularnonaukowych, naukowych i recenzji. Dawniej pracował jako tłumacz literatury historycznej.

Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku Historia” i „Fakcie Historia”. Częsty gość mediów, np. Onetu, Radia Tok FM czy Radia Kraków.

Za udostępnienie książki dziękujemy wydawnictwu ZNAK. Przeczytajcie również zapowiedz.

Przeglądając oferty przeróżnych księgarni tą pozycję można znaleźć w bardzo ładnej cenie. Więc miłego czytania. Wiemy, że już nasi czytelnicy czytają książki p. Kamila, a my tu za kilka dni zaprezentujemy nasze opinie o innych książkach tego autora.